Madde bağımlılığı nedir?

Bağımlılık 12 aylık bir süreçte aşağıda ki belirtilerden üç veya daha fazlasının bulunması ile tanımlanabilir.

1-      Maddenin etkisinin ortaya çıkabilmesi için kullanılan madde miktarının artırılması ihtiyacı
2-      Uzun süre yoğun biçimde kullanılan maddenin kullanımı kesildiğinde veya azaldığında ortaya çıkan ve yoksunluk belirtileri olarak ifade edilen fizyolojik ve davranışsal değişiklikler
3-      Sık ve başarısız bırakma girişimleri
4-      Maddeyi sağlamak kullanmak ya da bırakmak için büyük zaman harcama
5-      Madde kullanımı nedeni ile sosyal mesleki ve kişisel etkinliklerin azalması yada tamamen bırakılması
6-      Zarar görmesine rağmen madde kullanımını sürdürme

Öncelikle belirtmek gerekir ki madde bağımlığı tedavisi ömür boyu sürer. Öncelikle tedaviye yönlendirme ilk aşamadır. Madde kullanımı tedavisinde yaparak tedavi çok önemlidir. İlk aşama arınma aşamasıdır.

Özelikle sokakta yaşayan çocukların tedavisinde bazı farklar olmaktadır. Eğer kişi bağımlılığının ömür boyu süren bir hastalık olduğunu unutmaz tedaviye uyum sağlar ve  yarım bırakmazsa başarı şansı yüksektir. Bu sebeple madde kullanan bireyin tekrar kullanımını önleme çalışmaları yapılmalıdır. Çocuklara gereken tıbbi destek sağlanmalı madde konusunda bilinçlendirme eğitimleri yapılmalı yaşam becerileri kazanmaları sağlanmalı aile terapilerinden yararlanmaları sağlanmalı beslenme hijyen korunma yolları hakkında geniş bilgiler verilmelidir.

Bağımlı olan bireyin maddeyi tekrar kullanması kesinlikle önlemek gerekiyor. Nüks önleme çalışmalarının üzerinde titizlikle durmak önemlidir. Çünkü bağımlı olan birinin maddeyi ne süreyle bırakırsa bıraksın tekrar kullanmaya başlaması onun eski miktarlara kısa sürede dönmesine sebep olacaktır. Kişi madde kullanmadığı zaman iyidir ancak tekrar kullanmaya başlarsa sorunlar tekrar başlar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.