Kramp Neden Girer? Kramp Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kaslarda meydana gelen çeşitli sorunlar nedeniyle kramp olayı görülmektedir. Kaslar , eklemlerimizi hareket ettirmemizi sağlayan yapılardır. Bu kaslar insanın istekleri doğrultusunda hareket ederler , tamamen kişiye bağlı şekilde hareket ettirilirler.

Kaslarda istek dışında meydana gelen ani ve sancılı kasılmalara kramp denmektedir. Kişinin kramp esnasında sakin olması ve derin derin nefes alması gerekmektedir. Eğer yanında birisi var ise ondan yardım alarak kramp giren ayak mümkün olduğunca rahatlatılmalıdır. Bu rahatlatma işlemini gerçekleştirirken ayak 60 derecelik açıyla yukarıya kaldırılır ve parmak uçları burkularak parmaklardan baskı uygulanır ve kasılan kasların tekrar eski haline dönmesi sağlanır.

Kramp, şiddetine göre uzunluğu da değişebilen bir rahatsızlıktır. Kramp ilk girdiği 15 saniyede kişiye çok fazla acı çektirir. Daha sonra bu acının şiddeti biraz daha düşse de acı devam eder. Yaklaşık 30 – 40 saniye sonra kasılmalar sonlanır ama o bölgede meydana gelen kasılmalar sonucunda oluşan rahatsızlığın yarattığı ağrılar bir süre daha devam edebilir.

Bu hasarlı bölgeye uygulanacak buz tedavisi ile bu bölgedeki kaslar rahatlatılarak , ağrının vücuttan atılma işlemi hızlandırılabilir. Özellikle aşırı efor sarf eden sporcularda meydana gelen kramplar , çok daha acılı ve uzun süreli ağrılara yol açabilmektedir. Bunun yanı sıra günlük yaşamda insanın ayağına giren kramplar , sporcu kramplarına göre daha az şiddetli geçiştirilebilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.