Kışın spor yapmak

Kışın ev sporları

Kış sporları açık havada yapılabileceği gibi hava şartları nedeni ile salonda yada evde yapılmaktadır. Evde yapılabilcek sporlar kilo almamak hacim kazanmak sıkılaşmak vücut geliştirmek kardio egzersizleri olarak yapılabilir. Her hangi bir alet kullanmadan evde 3 temel hareket yapılabilir. Bunlar barfiks şınav ve mekik hareketleridir.

Barfiks : Kanat sırt pazu

Şınav: Göğüs arka kol

Mekik : mide yan karın kası ve ve bacak kasları geliştirir.

Evde aletli sporda yapılabilir

Aletli olarak evde ağrılık sehpaları el yayları plates topu sabit bisiklet koşu bandı kullanılabilir. İp atlama biziklet binme koşu bandı kardiyo ve aerobik egzersizlere yönelik çalışmalar da kullanılabilir. Bu tip hareketlere ilave olarak spinnig dans oryantal pilates yapılabilir.

Kalbe yönelik sporlar ritmi düzenliyor.

Kardiyo egzersizlerinde amaç kalp atım sayısını faydalı atım frekansına getirmek ve bu ulaşılan noktayı uzun süre korumaktır. Egzersiz düşük tempoda uzun süre yapılmalıdır. Aerobik egzersizleride kalbi ve akciğerleri güçlendirir  ve stresi giderirler.

Salonda spor yapmak

Spor salonunda spor yapıyorsanız ortam şartlarının da iyi olması gerekmektedir. Kişide bir enfeksiyon olmaması gerektiği gibi spor yapılan ortamın da temiz olması gerekmektedir.

Özelikle havuzların temizliğinin uygun olması gerekmektedir

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.