Kışın Ayak Bakımı

Kış mevsiminde gün boyunca kalın ayakkabıların su geçirmez botların ve çizmelerin içinde kaplı kalan ayaklarımızda şişme çilt kuruluğu ve kötü koku gibi birçok olumsuzluklar görülebilir. Bu nedenle özelikle kış aylarında ayak bakımına daha fazla özen göstermek gerekiyor. Ayağımızda ki bir nasır tırnak batığı topuk çatlakları veya ayak parmak aralarında ki mantar enfeksiyonları ayak sağlığımızı olumsuz etkiler. Yaz aylarında estetik kaygılar nedeni ile daha çok özen gösterdiğimiz ayak sağlığına kışın da dikkat etmemiz gerektiğini unutmamamız gerekiyor.

Ayaklarımızda bulunan ter bezi miktarı vücudumuzun diğer bölgelerinden daha fazladır. Bazen terleme çok şiddetli olabilir. Terleme ile ayakta bulunan bakterilerin isovalerik asit üretmesi ayakta kötü koku oluşmasına neden olur.
Ayaklarınızı her gün yıkayın ve çok iyi kurulayın. Günlük olarak antiseptik ilaçlar ile yapılan ayak banyosu kötü koku ve enfeksiyonu önlemek için yardımcı olacaktır.

Her gün aynı ayakkabıları giymeyin. Aynı ayakkabıyı her gün giymek ayak sağlığınını olumsuz etkiler. Ayakkabı seçerken sentetik ve vinlex materyallerden sakının.

Eve gider gitmez çoraplarınızı çıkarıp ayağınızı havalandırın. Kış mevsiminde uzun süre botların içinde ve havasız kalan terleyen ayaklar mantar enfeksiyonu gelişmini kolaylaştırır. Dolayısı ile yaz mevsiminde açık ayakkabılar tercih etmek kış mevsiminde eve girer girmez çorapları çıkartıp ayakların hava almasını sağlamak doğru olacaktır.
Kuaförde kullanılan manikür pedikür aletlerin temizliğine dikkat edin. Tırnak bakımı temizliğin önemli bir parçasıdır. Sağlıklı ve güzel tırnaklara kavuşmak doğru koşullarda yapılan manikür ve pedikür ile mümkündür.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.