Kilo verirken dikkat edilmesi gerekenler

Şişman kategorisinde yer alan bir çok insan kilo vermeye uğraşırken yaptıkları hataları görmemezlikten gelmektedir. Şişmanlıkla baş etmek çok kolaydır. Obezitenin nedenlerinin başında stres sıkıntı vs. gibi nednlerden pek çok kişinin kurtulmadığı atıştırma alışkanlığı gelir.

Stresli ve uykusuz kişilerde atıştırma ve kilo alma daha fazladır.stresi azaltmak için spor yapmak gevşeme tekniklerini öğrenmek veya bir uzmandan yardım almak gerekebilir. Bu hastaların bir kısmı tıkınıncaya kadar yeme krizleri ve gece atıştırmaları görülmektedir. Araştırırken patates cipsi bisküvi çikolata veya beyaz şeker yerine domates elma salatalık kuru erik 3-4 badem veya ceviz beyaz peynir yada yoğurt yemeye çalışmak atıştırma sorunun azalmasına yardımcı olacak atıştırma zararlarını ortadan kaldıracaktır.

Ülkemizde yapılan en büyük yanlışlardan bir tanesi de beyaz ekmek tüketiminin çok fazla olması. Beyaz ekmeğin sağıoğa faydası olmadığı gibi şişmanlık kalp ve tansiyon hastalıklarına zemin hazırlamaktadır. Yine yörelerde hatta şimdi büyük şehirlerde bide evlerde reçel yapmak da başka bir yanlıştır. Sadece meyvenin kendi şekerleriyle şeker ilave edilmeden yapılan reçel daha sağlıklıdır. Ayrıca başka bir önemli yanlışda süt peynir ve yoğurtun yağlı olanının tercih edilmesidir.

Zayıflamak isteyenler öncelikle beyin olarak kendilerini hazır hissetmelidirler. Zayıflama eyleminin başlangıçta ki hedefi 6-12 aylık bir zaman içinde vücut ağrılığının %10-15 oranında kilo vermektir. Diyette uygulayacağınız 500-1000 kalorilik bir eksik bize haftada 0,5-1 kilo verdirir. Bu durumda hedef haftada bir ayda 4 kilo vermek olmalıdır.

Uykunun düzenli olması da başka bir yöntemdir. Uykusuz insanlar kilo almaya daha müsaittir. Uykudan önce kola yada kafein içeren içecekler içilmemelidir. Ayrıca alkol alımıda minumum seviyede tutulmalıdır. Çünkü alkolünde kilo alımında etkisi vardır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.