Gebelikte doğru beslenme

Bundan 40-50 yıl geriye gidildiğinde yani çiftçinin tarım ilaçlarıyla genetiği ile oynanmış tohumlarla sunni gübrelerle tanışık olmadığı durumlarda tarımı düşünün. Birim alanda daha çok üretme isteği yokken zararlılarla doğal mücadele metotlarını mecburen öğrenmiş çiftçimizi hayal edin tarlanın mahsullerinden bazı böceklerde nasiplenirdi. Tamamen doğal yaradılışları gereği neyi yiyip neyi yiyemeyeceğine refleks olarak karar veren böcekler bizden daha akıllımı. Böceklerin yiyemediği mahsülleri biz nasıl yiyoruz.

Organik beslenme bir yaşam biçimi olmalı

Yapılan araştırmalar bir kadının her yıl ortalama 2 kg kozmetik ürünü cildi vasıtası ile bünyesinde almakta olduğunu gösteriyor. İnsan cildi tarafından absorbe edilen yani bir şekilde vücuda girebilen ürünlerin yenmiyor olması zaten ciddi bir sorun

Dolayısı ile bu şekilde kullanılan ürünlerin organik olması sağlığımız açısından gereklik taşır.

Bebeklerin beslenmesinde organik ürünler

Organik beslenme sağlıklı ve uzun bir ömürün en önemli parametrelerinden biri. Üretiminde tarım ilaçları kullanmamış genetiğiyle oynanmamış katkı maddelerine maruz kalmamış gıda maddelerinin tüketilmemesi hayati önem taşıyor. Ve bu bilincin yavaş yavaş gelişmekte olması insanlığın geleceği açısından ümit veriyor.

Ama burada dikkat edilmesi gereken durum organik gıdaların sertifikalı olmasıdır. Dünya genelinde çok az sayıda bağımsız kuruluş organik ürün sertifikası verebiliyor. Bu nedenle organik olduğu ifade edilen sertifikalı olması büyük önem taşıyor. Dolayısı ile organik ama sertifikasız olması sadece sözde kalıyor. Bir bilinçli tüketicilere de sertifikalı ürünü arayıp bulmak kalıyor.

Sertifikalı organik ürünlerde sertifikasyon logosu bulunur. Bu logonun ürün ambalajı üzerine konulabilmesi için tarım aşamasından ambalajlamaya kadar katı bir kontrol zinciri vardır. Tohumların genetik kodları toprak gübre gibi tüm tarımsal girdiler kontrol altındadır. Periyodik olarak yapılan laboratuar testlerinde insan sağlığına zararlı olabilecek tüm unsurlar denetlenir. Bütünsel bir disiplin söz konusudur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.