Gebelikte bel ağrısı nedenleri ve tedavisi

Gebelik sırasında yaşanılan bel ağrıları çok sık olarak görülebiliiyor. Gebelik süresince bel ağrıları görülme sıklığını artıran nedenler arasında gebelik öncesi dönemde veya bir önceki gebelikte var olan bel ağrısı adet dönemlerinde ki bel ağrısı öyküsü ve gebenin yaşı yer alıyor. Gebelik öncesi düzenli egzersiz yapan ve fiziksel kondüsyonu iyi olan kadınlarda bel ağrısı şikayeti daha az görülüyor.

Bel ağrısı genilklle gebeliğin ilk 5-7 ayında görülür. 36. hafta sonrasında bel ağrısı azalmaya başlar ve doğumdan sonraki 3 ay içinde de düzelir. Gebelikte bel ağrılarının nedeni tam olarak belirlenememiş olmakla birlikte öne sürülen iki teori vardır. Bunlardan biri belde biyomekanik stresin artması diğeride hormonal değişiklikler

Biyomekanik stres artması
Büyüyen uterus bele binen mekanik yükü artırmaktadır. Buna uyum salmak için vücudun ağırlık merkezi öne kayar ve omurgada duruş bozukluları gelişir. Gebelerde başın ileride olduğu sırtın kamburluğunun belde lordoz denilen bel çukurluğunun ve dizde geriye kaymanın arttığı bir potür gelişir. Belde biyomekanik stresin artmasıyla omurga ve karın kaslarında daha fazla yük biner bel çevresindeki bağlarda gerilim artar ve bel zorlanır. Ağrı genelikle bel ve kalça arkasında görülmekle birlikte bazende bacağa yayıldığı görülmektedir. Bu ağrılar nadiren bel fıtığına bağlıdır.

Hormonal değişiklikler

Gebelerde henüz kiol alımı başlamadan yani gebeliğin erken evrelerinde de bel ağrısı oltaya çıkmaktadır. Erken evredeki ağrı hormonlarla ilgili olmaktadır. Relaksin östrojen progesteron gibi hormonlar bel ve kalça çevresindeki eklemlerde ve bağlarda esnekliği artırır. Ve gevşemeye yol açar. Relaksin gebelikte salgılanan ve bağ dokusunu yumuşatarak doğumu kolaylaştıran hormondur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.