Gebelik ve Şeker Hastalığı

Gebelikte şeker hastalığı ne demektir?
Şeker hastalığı, diyabet olarak da bilinmektedir. Kandaki şeker seviyesinin yüksek düzeye ulaşmasından dolayı kaynaklanmaktadır. Bazı kadınlarda gebelikten de önce mevcut olabilir, ama bazen ise sadece gebelik döneminde meydana gelir gestasyonel diyabet diye adlandırılır. Yalnız bu gebelik döneminde meydana gelen şeker hastalığı sadece %3 lük bir kesimde ortaya çıkmaktadır.
Gebelik döneminde her gebe kadında standart bir kan şekeri yükseliş seviyesi vardır, eğer bu kan şeker düzeyi yüksekliği yüzünden vücut anormal tepkiler veriyorsa, bir sorun çıkarsa demek ki gebelikte şeker hastalığı bulunmaktadır. Özel bir diyet veya da insülin iğnelerine gerek duyabilirsiniz.

Eğer gebelikten önce şeker hastalığı olan biriyseniz, hamilelik dönemi sizin için aşırı zor bir hal alacaktır. insülin dozu arttırabilir.

Tedavi edilmezse ortaya çıkacak sorunlardan bazıları şunlardır;

Kandaki yüksek şeker düzeyi, bebeğin iri olmasına sebep olabilir. İri bebek, doğum süresince veya sırasında ciddi problemlere yol açabilir. Erken doğuma meyilleşebilirsiniz. Bebekte, kalp, böbrek ve omurga anomalileri olabilir. Solunum problemleri de ortaya çıkabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.