Emzirirken meme problemleri ve alınacak önlemler

Emzirme döneminin en önemli sorunlarından biri de meme ucu çatlaklarıdır. Asıl önemli olan bu çatlakların oluşumunun engellenmesidir. Doğru emzirme pozisyonu meme başı bakımı ve temizliğini doğru şekilde yaparsanız meme başı problemlerini engelleyebilirsiniz. Özel üretilmiş kremlerin gebeliğin 34.35 haftasından itibaren sürülmesi özel emzirme südyenlerinin kullanılmaya başlanması yada meme başı için üretilmiş pedlerin konulmaya başlanması faydalı olacaktır.

Her şeye rağmen çatlaklar oluştuğundan yaşanan sorun iki taraflıdır. Anne için ağrılı bir emzirme süreci başlarken bebek de yeterli beslenmez. İyi boşaltılmamış memede biriken süt bir süre sonra kanallarda tıkanıklığa neden olabilir. Meme ucundaki çatlaklar mikroorganizmalar için bulunmaz bir giriş kapısıdır. Sadece anne için değil bebek için de enfeksiyon doğurabilir.

Anne sütü ile beslenen bebeklerin ağzında oluşan pamukçuk denilen mantar enfeksiyonun birincil kaynağı meme başı çatlaklarına yerleşmiş mantarlardır. Gerekli önlemlerin alınmasında gecikilir ise memede apse oluşumuna kadar gidebilen enfeksiyonlar başlar.

Mastit meme dokusunun enfeksiyonun ismidir. Anne de süt ateşi denilen durumun yaşanmasına neden olur. Emzirme döneminde sebepsiz karşılaşılan ateşin en önemli nedeni memelerdir. Meme de başlayan gerginlik hafif ısı artışı ve ağrılı emzirme mastit için tipiktir. Böyle bir durumun varlığı öncelikle doktor kontrolünde yapılmalıdır.

Ateş düşürücü tabletler memenin ılık kompreslerle sağılması ve emzirmeye devam edilmesi sürecin kolaylıkla geriye dönmesine ve düzelmesine yardımcı olacaktır. Ancak ihmal edilen durumlarda memede setreleşmeler belirgin ateş koltuk altında şişlik ile meme absesi gelişebilir ki bu durumda antibiyotik kullanılmalıdır

Gerekli durumlarda ufak cerrahi müdahale ile basenin boşaltılması iyileşmeyi hızlandırır. Absenin geliştiği memeden emzirme bir süre durdurulabilir ama anne sağma işlemine mutlaka devam etmelidir. Bu da bebeğin ek gıda ihtiyacını ortaya çıkarıp emzirme sürecinin istenilen uzunlukta sürdürülmesine en gel olabilir son iki durumun mutlaka doktorunuz tarafından değerlendirilmesi gerekir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.