Doğum sonrası egzersizleri

Doğum sonrası egzersizlerle hazırladığımız bedenimiz de artık o fazlalıktan kurtulmaya hazır. Sonuçta tek yapmamız gereken düzenli olarak çalışmak ve sağlıklı beslenmek.

Doğum sonrası egzersizlerle yeni bedenini tanımak en önemli unsurlardır. Beden ve beyin iki dönemi de ayrı ayrı algılar. Normal yaşam hamilelik ve sonrası alışılması gereken süreçtir. Doğum şeklinize bağlı olarak değişen toparlanma zamanınız kilo vermenizde etkili olacaktır. Sezaryen doğumlarda operasyonun durumu özelikle karın bölgesi çalışmalarında yoğunluğu etkiler sezaryen doğum yapıan annelerin egzersiz yaparken karın bölgesi çalışmalarında mutlaka doktorun önerilerine uyması gerekir.

İlk lohusalık dönemi egzersizleri ile bendini daha yoğun geçecek kilo verme sürecine hazırlayan anneler çok daha şanslıdır. Vücut artık hareket etmeye hazır olduğundan bir sonra ki etaba daha rahat girer. Egzersiz sonrası kas ağrıları ve tutulmalar olmaz veya hafif atlatılır. Tansiyon ve kan şekeri daha düzenlidir. Bağırsak hareketleriniz daha iyi kan dolaşımınız daha dengelidir. Direnciniz ve güncel sağlık durumunuz bile fark eder.

Daha yoğun egzersizlere başlamadan önce mutlaka son kontrollerinizi yaptırmalı doktorunuzla yapmayı planladığınız çalışmayı paylaşmalı ve fikrini almalısınız. Egzersizler sırsında mutlaka suyunuzu yanınızda bulundurmalı egzersize uygun giyinmelisiniz. Bebeğinizin uykuda olduğu bir saati seçmeli ve bölünmeden çalışmaya dikkat etmelisiniz. Setler arasında mutlaka dinlenmeli ve birkaç derin nefes aralığı kadar durmalısınız. Hareketler sırasında derin derin nefes almayı unutmamalı yemeklerden en az bir saat önce ve ya 1 saat sonra çalışmaya özen göstermeli öğünlerinizin ardından dolu miğdeyle çalışmamalısınız.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.