Dişlerin güzelliğe ve konuşmaya etkisi

Günümüzde güzelleşmek adına yapılan estetiklerin en önemli noktalarından birini de diş ler oluşturmaktadır. Çünkü gergin pırıl pırıl bir cilde sahip olsanız da dişleriniz de ki kusur güzelliğinize gölge düşürebiliyor. Bu nedenle son yılların yükselen değerlerinden biri estetik diş hekimliğidir. Gelişen teknolojinin de yardımıyla artık mükemmel ve doğal dişlere kavuşmak hiç de zor değildir. Estetik diş hekimliğinin amacı iyi planlanmış bir hastanın kişiliğine kültürüne yaşam şekline ve isteklerine uygun güzel bir gülüş yaratmaktır.

Yeni bir gülüş tasarlarken ilk adım ne olmalıdır.

Hastaya yeni bir gülüş tasarlarken üç pencereden bakarak düşünmek gerekir. Dişler dişleri çevreleyen yumuşak doku ve ağız ve bunları da çevreleyen yüz. Estetik değerlendirmede bunları bir bütün olarak ele almak tedavinin başarısı için önemlidir. Doğada rastlanan ve estetiğin de temel unsurları olan form balans simetri ve altın oran diş hekimliğinde ki estetik uygulamalarında temelini oluşturmaktadır. Güzel bir gülüşte dişlerin şekli boyutları konumu ve rengi estetiğin sağlandığında diğer önemli unsurlardandır. Bunların yanında hastanın yaşı cinsiyeti ve kişiliğinin de gülüş tasarımında dikkate alınması gerekir.

Tasarımda kadın erkek farkı

Erkesi ve kadınsı karaktersitik özelikler de unutulmamalıdır. Mesela kadınsı bir gülüşte ön iki diş daha belirgin ve uzun tasarlanır. Dişlerin kesici kenarları daha yuvarlak ve yumuşak olmalıdır. Erkeklerde ise daha köşeli belirgin ve sert dişler erkeksi görünümü öne çıkarır. Genç hastalarda da daha kare ve yuvarlak hatlı yaşlılarda ise aşınmaya bağlı olarak daha kısa ve köşeli tasarımlar tercih edilerek uygulanır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.