Couvade Sendromu – Erkeklerde Gebelik Belirtileri

Kuvad sendromu bir erkeğin hamileliğin çeşitli belirtilerini yaşadığı durumun genel adı. Erkek eşinin hamileliği sırasında doğum esnasında yada doğum sonrasında bazı ritüeller uyuluyor. Özel yemekler yiyor. Özel kıyafetler giyiyor. Yada bazı davranışlarına sınırlandırma getiriyor. Bunlar arasında en sık rastlanan gelenek bebeğin doğa üstü güçlere maruz kalmaması için anne doğum yaptığı esnada babanın bir yatağa yatıp sanki karısı değil kendisi yaparcasına doğurma durumunun acılarını çekmesi. Böylece kötü ruhların ve büyülerin bebeğe yönelmesini engelliyor. Bir anlamda bu doğa üstü güçlerin dikkatini dağıtıyor. Bu gelenek modernleşme ve sanayileşme öncesinde dünyan pek çok bölgesinde görülüyor.

Babalarda bir çok kere anneyi yalnız bırakmamak için onların yaptıklarını gebelik boyunca yapabiliyor. Bunlara en büyük örnek bir çok baba anneyle birlikte kilo almaya başlıyor. Anneyi yemekte yalnız bırakmadan gece gündüz onun yemeğine ortak olduğu için haliyle kilo artışı erkek de de oluyor. Kilo alımından bulantıya baş ağrısından şişkinliğe kadar bazı semptomları baba adaylarında gözlemlenebiliyor. Bu durum babanın annenin hamileliği ile kurduğu empatik his babanın bedensel olarak da değişik duygular hissetmesine neden oluyor.

Araştırma sonuçları bebek bekleyen babaların %23 civarının bu tip belirtiler şikayeti ile doktora başvurduğunu fakat yapılan tetkiklerin neticesinde alta yatan fiziksel bir belirtinin olmadığı işaret ediyor.

Kuvad sendromu yaşayan baba adaylarına yaşadıkları bu durumun hastalıktan daha çok ebeveynlik konusunda ki yetersiz bilgilendirmelerden kaynaklandığını anlatmak gerekiyor. Bu konu eşlerin bilgilendirilmesi ve eşlere danışmanlık yapılması gerekiyor .

Baba adayları hamilelik belirtileri hissederse

Gerektiğinde baba adayları şikayetleri için eşlerinin doktoruna danışmaktan hiç çekinmemelidir. Günümüzde doğum kurslarından başlayarak doğuma gitmeye kadar olan süreçte babaların eskiye oranlar hamileliğe daha çok dahil olması da bu belirtilerin görülme sıklığını artırıyor olabilir. Kuvad sendromunun sebebini henüz kesin olarak bilinmemekte psikolojik bazı sebepler öne sürülmektedir. Bunlar arasında anksiyet yeni doğacak bebekle gizil rekabet duygusu bebekle özdeşleşeme duygusu babalık ile ilgili karmaşık duygular hissedilmesi babalığın gösterilmesi doğum yapma arzusu uzun süren kısırlık tedavisi sonrası zorlukla elde edilmiş gebelikler söz konusu olabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.