Çocuklara oyuncak alırken dikkat edilmesi gerekenler

Oyuncak tercih ederken pahalı yada ucuz olması değil onun gelişimi için en uygun pratiklikte olmasını tercih etmelisiniz. Oyuncaklar çocuğun psikososyal gelişimine hayal gücünün gelişmesine yaratıcılık yeteneğinin artmasına zihinsel ve bedensel gelişiminin artmasına yardımcı olur. Bebeğiniz doğduktan sonra bebek ses şekil renk ve hareketlere karşı hassaslık gösterir. Etrafında olan biten her şey onun dikkatini çeker. Ona alacağınız ilk oyuncaklar görme işitme ve duygularını geliştirecek şekilde olmalıdır. Renkli çınçınlar dönen çanlar gibi oyuncaklar ilk tercihidir.

Oturmaya başlayan gençlerin oyun alanları genişler. Bu gelişimde olan bebekler için çeşitli şekillerde olan renkli küpler tercih edilebilir. Bu aylarda aldığı tüm oyuncakları avuç içiyle aldığı için avcuna sığan büyüklükte olması gerekiyor. Bu onun oyuncakları daha iyi kavraması ve oyunun kolaylaşmasını sağlayacaktır.

Yürümeye başlayan bebekler için artık oyuncaklardan ziyade eve eşyaları dikkat çekmektedir. Etrafında gördüğü eşyalar özelikle parlak ve küçük olanlar onlar için bulunmaz ve eşsiz oyuncak gibidir. Sürekli onlara doğru gider ve onları ellerine alıp karıştırmak isterler. Bu dönme çocukları olan ebeveynler odalarda ki eşyaları tercih ederken bu olasılığı dikkate alıp tercihlerini dikkatli yapmaları gerekiyor. Oyuncakları ise küplerden şekiller yapmak veya oyuncakları farklı yerlere taşımak şeklinde seçilebilir. Parmaklarının da gelişimi arttığı için büyük parçalı tak çıkar oyuncaklar olan Legolar hem yararlı hem pratik olabilir. Ayrıca bu dönemde yürümesi ile ilgili itebileceği çekebileceği tekerlekli yürüyen oyuncaklar da tercih edilebilir

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.