Çocuklar için diş dost gıdalar

Çocuklar 3-4 yaşına geldiklerinde çıtır çıtır besinlere yönelmeye başlar. Bunun sebebi çocukların çıtırdayan gıdalara karşı daha yoğun bir iştah duymasıyken diğer bir sebebi de diş gelişimlerinin devam ediyor olmasıdır. Süt dişlerinin sağlam olması gereken bu dönemde çocuğun yeterli ve dengeli beslenmesi ve diş dostu gıdaların çocuğun beslenme düzeninde yer almasının önemi vardır.

Dişin yapısı için önemli olan minerallerin başında kalsiyum fosfor ve flor gelir. Bu minerallerden zengin besinler de çocukların diş sağlığı açısından son derece önemlidir.

Süt ve süt ürünleri : Süt yoğurt ayran peynir kefir gibi süt ürünleri kalsiyum mineralli diş yapısının temelini oluşturur. Çocuğun günde iki su bardağı süt ve iki dilim peynir tüketmesi gerekir
Pekmez : Kalsiyum içeren bir diğer besinsel kaynaktır.
Yumurta: Yumurta sarısı fosfor açısından zengindir.
Hayvansal kaynaklı ürünler: Et tavuk ve balık gibi besinler fosfor açısından zengindir.
İçme suyu: Günlük flor ihtiyacını karşıladığımız temel kaynak içme suyudur.
Deniz ürünleri: Flor mineralleri açısından diğer zengin besin kaynağı deniz ürünleridir.

Diş sağlığı deyince dişeti sağlığını da hatırlamak ve ona göre beslenmeye dikkat etmek gerekir. Diş etleri sağlıksız olduğunda dişlerin kaybı kolaylaşır. Diş eti sağlığı ile günlük c vitamini alımı ilişkilidir. C vitamini yönünden zengin olan besinler taze sebze ve meyvelerdir. Oyun döneminde olan bir çocuğun günde 3 porsiyon sebze meyve tüketmesi gerekir. Turunçgiller koyu yeşil yapraklı sebzeler patates domates ve yeşil biber c vitamini açısından çok zengindir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.