Bronşit tedavisi için bitkisel çözüm

Bronşit, özellikle kış aylarında görülen bir rahatsızlıktır. Kış aylarında sıkça yakalanılabilecek rahatsızlıkların başında gelir. Bu rahatsızlık genellikle virüslerden kaynaklanmaktadır.

Bronşitin tanısı genellikle doktora başvurulduğunda öksürme, balgam çıkarma gibi olaylar sonucunda teşhis edilir. Tabi bu belirtiler sadece bronşitte ortaya çıkmaz. Sinüzit,astım gibi rahatsızlıklarda da bu belirtiler ortaya çıkabilir. Bu nedenle her bu belirtileri gören insanının bronşit olduğunu düşünmesi çok yanlıştır. Doktor yapacağı tenkitler sonucunda kişinin rahatsızlığını belirleyecek ve bu doğrultuda tedavi çalışmalarına başlayacaktır.

Bronşit rahatsızlığı olan kişilerin beslenmelerine çok dikkat etmeleri gerekir. Birçok rahatsızlığın nedeni düzensiz ve sağlıksız beslenmedir. Bu nedenle öncelikle sağlıklı bir yaşam için dengeli ve düzenli beslenmemiz gerekir. Dengeli ve düzenli beslenen kişilerde bu rahatsızlıkların hemen hemen hiçbiri görülmez.

Bunun yanı sıra solunum yolu enfeksiyonlarını önleyen maddelerin tüketilmesi de, hastalığın önüne geçilmesi için yardımcı olabilir.

Öksürük otu adını verdiğimiz bitki bu konuda oldukça etkilidir. Kronik ve akut bronşite karşı oldukça etkili bir maddedir. Bunun yanı sıra çörek otu kavrularak toz haline getirilir ve günde 3 kez olmak üzere 1 çay kaşığı kadar toz , yarım çay kaşığı kadar bal ile karıştırılarak yutulur. Bir başka etkili yöntem ise kaynar suyun içine ( 1 bardak kadar ) 3 gram kadar kekik koyulur ve 10 dakika demlemeye bırakılır. 10 dakika sonra içilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.