Bel ve boyun fıtığı egzersizleri

Bel ve boyun fıtıkları özelikle masa başı iş yapanlarda sürekli ayakta veya oturarak aynı pozisyonda çalışanlarda ağır işçilerde ince ve uzun kemiklilerde ve sportif bir yapıya sahip olmayan kişilerde en çok izlenen durumlardır. Bel ve boyun fıtığı için yapılabilecek egzersizler kısaca şu şekilde anlatılabilir.

Omurgamızın yükünü paylaşan sırt ve omur kaslarının en çok sevdiği egzersiz yüzmedir. Özelikle sırt üstü yüzme bir çok vakada ameliyata gitmeden sorunu çözüm kişinin rahatlamasını sağlar. Felç noktasında bir çok başarılı ameliyata imza atan cerrahlarımızda ilk evrelerinde ki fıtık hastalarına önerileri özelikle sırt üstü yüzmeleridir. Doktorların yönlendirdiği pek çok vakada sırt üstü yüzmenin yanı sıra evde kendilerinin de yapabileceği egzersizlerle birlikte çalışma yaptırdığımız omurga sorunlu kişilerin 4-6 hafta içinde rahatladıklarını görmekteyiz.

Omurga sorunu olan kişileri en çok rahatsız eden diğer bir konuda stres ve duygusal yoğunluktur. Sinir kanallarının bulunduğu bölgenin hassasiyeti ile ilgili olarak kişilerin yaşadıkları sorunları önce omurganın sorunlu bölgede hissederler. Yüzmenin etkili olmasının diğer bir nedeni ise işte bu durumda ki rahatlatıcı etkisidir. Egzersizi yapan kişiler de ki rahatlık yükselen endofrin yani mutluluk hormonunun müsekkin etkisinin sağladığı rahatlama ve mutluluktan gelmektedir.

Omurga sorununuz varsa veya olduğundan şüphe ediyorsanız mutlaka bir beyin cerrahına görünüp mr çektirmeli ve fıtığınıza dair doktorunuzun önerilerine uymalısınız. Eğer doktorunuz egzersiz öneriyorsa uzman bir eğitmen eşliğinde düzenli olarak ortalama 3-6 ay aralıklı bir periyotta haftada 2-3 gün egzersiz yapıp bu çalışmaları aksatmamak için evde yapabileceğiniz türden çalışmaların da neler olduğunu öğrenmelisiniz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.