Bebeklerin yürüme yaşı

Ayakta dikilme
Beşinci aydan itibaren koltuk altından tutulursa ayakları üstünde dikilebilir. Yedinci ayda destekle bir yere tutunarak kısa süre ayakta durabilir. Sekizinci aydan itibaren destekle dikiri. Tek elinden tutulursa kısa süre ayakta dikilebilir. Dokuzuncu aydan itibaren çok kısas süre desteksiz ayakta durabilir tay tay durma deniyor buna onuncu aydan itibaren ellerini bırakır dikilmeyi dener.

Ayağa Kalkma
Sekizinci aydan itibaren kendi tutunarak ayağa kalkabilir. Onuncu aydan itibaren yatar veya oturur pozisyondan kolaylıkla ayağa kalkar.

Sıralama
Dokuzuncu aydan itibaren sırayalabilir yani bir yere tutunarak yan yana adım atar

Destekli Yürüme
Onuncu aydan itibaren koltuk altından veya iki elinden tutularak öne doğru adım atar

Yürüme
Bir yaşından itibaren yürümeye başlar. Ancak dokuzunda aydan itibaren yürümeye başlayan bebekler olduğu gibi on beşinci ayda kadar yürüyemeyen çocuklarda vardır. Bazı çocuklar temkinlidir. Kendini güvende hissedinceye kadar yürüyemezler eklem bağları gevşek olan çocuklarda yaşıtlardından daha geç ayağa kalkıp yürüyemeye başlayabilir.

Bazı bebekler biranda ayağa kalkar
Başlangıçta belirtildiği gibi beşinci aydan itibaren emekleyebilen yedinci aydan itibaren sıralaybilen ve dokuzuncu aydan itibaren yüyüebilen bebekler olduğu gibi on birinci aya kadar ayaklarının üstüne bile basmak istemeyen bebekler vardır. Bu bebekler biranda ayağa kalkıp sıralayabilirler.

187

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.