Bağımlılık Nedir ?

Bağımlılık denince ilk akla gelen zarar verici sonuçlar olmasına rağmen bir şekilde bağımlı olunan maddeyi sürekli arama ihtiyaç hissetme ve kullanma şeklinde kendini gösteren bir davranış şekli aklımıza geliyor. Bağımlılık belirli bir sürecin sonunda kendini gösteren bir durum. Kişi önce deniyor sonradanda sosyal alanlarda kullanıyor ardından sosyal alanda olsun olmasın maddeyi kullanmaktan kendini geri koymuyor. Son safhada ise bağımlılık kendini gösteriyor.

Bağımlılık nedir.

Bir çocuğun madde kullanıp kullanmadığını nasıl anlarız ne gibi önlemler alabiliriz

Madde kullanan bir çocuğu fark etmek kolay olmayabilir. Ergenlik dönemine benzer özellikler gösteren madde kullanımını erken dönemde tespit etmek çok önemlidir. Bu yüzden gözlenen davranışları doğru yorumlamak gerek. Çocuk eğer madde kullanıyorsa sadece şüphelere dayanarak madde kullanımı ile suçlamak ilişkileri koparabilir. Bu sebeple anne baba ve çocuk arasında ki ilişkiyi bozmadan belirtiler dikkatlice izlenip değerlendirilmelidir.

Madde bağımlılığı için en kesin yol idrar testidir. Ancak maddelerin idrarda kalma süreleri farklılık gösterir. Saç testi daha uzun bir süreyi göstermektedir. Ancak ülkemizde bu test çok az kurumda yapılmaktadır. Ve maliyeti yüksektir. Bu testin nasıl yapıldığı çok önemli çocuğun haberi olmadan idrar yada saçını tahlile götürmek güven ilişkisini zedeleyebilir. Bu yüzden bu testler çocukla anlaşma dahilinde yapılmalıdır

Davranış şekillerini gözlemlemek önemlidir. Arkadaş çevresinde ki değişimler değerlendirilebilir. Kullanılan maddeye göre duygu ifadelerinde dalgalanmalar olabilir. Öfke patlamaları saldırganlık yada aşırı neşe hali yada aşırı sakinlik görülebilir

Ders başarısında azalma olabilir. Ailenin haberi olmadan okul devamsızlığı olabilir. Derslere karşı ilgisi azalabilir. Aile ilişkilerinde azalma olabilir yalnız vakit geçirmeyi tercih edebilir. İlişki kurmaktan kaçınabilir. Daha çok para harcamaya başlar. Kullanılan maddeye göre fiziksel bir takım semptomlar görülebilir. Bunlar içinde iştah kaybı yada çok yemek yemek kilo kaybı veya kilo alımı uykulu olma  hali öz bakımda azalma solgunluk yaralar iğne izleri sayılabilir.

Ancak bu sayılanlar tek başına madde kullanımına işaret etmeyebilir bu yüzden belirtiler dikkatlice değerlendirilmelidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.