Anne veya Babanın Obez Olması Çocuğu da etkiler mi ?

Şişmanlığın tanımı ; vücuda alınan enerji fazlasının , yağ olarak vücutta depolanmasıdır. Bu nedenle hiçbir şeyi fazla tüketmemek gerekir. Fazla tükettiğimiz gıdalardan aldığımız fazla enerji , vücudumuzda yağ olarak depolanmakta ve şişmanlık adını verdiğimiz sorun ortaya çıkabilmektedir.

Ebeveyninin obez olması durumunda , doğacak olan çocukta da obezite hastalığının görülme olasılığı diğer kişilere oranla daha fazladır. Bu oran % 30a kadar ulaşabilmektedir. Bu nedenle obezite hastalığı olan kişilerin çocuk yapmadan önce bu hastalıklarından kurtulması , çocuğunun sağlıklı ve düzgün bir yaşam sürebilmesi için oldukça önemlidir.

Ebeveynlerden ikisinin de obez olması ise bu riski çok fazla yükseltmektedir. Böyle bir durumda çocukta da obezite hastalığının görülme riski % 60lara ulaşabilmektedir. Yani obezitenin genetik bir rahatsızlık olduğunu söylemek pek de yanlış olmaz.

Tabiî ki her obezite olan insanın çocuğu da obezite olmaz. Sadece obez olma oranı , diğer çocuklara göre daha yüksektir.

Bunun yanı sıra bebeğin anne sütüyle düzgün bir şekilde beslenmesi de oldukça önemlidir. Doğumdan sonra normal kilonun altında doğan bebeklerin , ileriki yaşlarda obezite hastalığına yakalanma oranları da normal doğanlara göre daha fazladır.

Bunun yanı sıra ailesinde kalp rahatsızlığı yada diyabet bulunan insanların çocuklarında da bu rahatsızlıklar görülebilmektedir. Bu nedenle böyle ailelerin çocuklarının gözlem altında tutulması, yaşamlarının ilerleyen dönemlerini mutlu ve normal geçilmeleri için oldukça dikkat edilmesi gereken bir husustur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.