Anne sütünü artırma yolları nelerdir ?

Bebeklerin en az 6 ay emzirilmeleri gerektiğini herkez bilir. Anne sütü bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirmekle birlikte astım, kulak enfeksiyonu, lösemi ve psikolojik sorunlar gibi birçok rahatsızlığa karşı koruyor. Annelere de gebelik sonrasın alınan kilolardan kurtulması ve uterusun normal haline geri dönmesi için yardım eder.

Bebeğin, yeterli derecede süt almasını sağlamak için emziren anne, sütünü artırmaya yardım eden birkaç adımı takip edebilir. Bunu yapmanın en iyi yolu bebeği sık araklıklarla emzirmektir. Bebek emdiğinde, hipofiz bezesi ve hipotalamus uyarılır ve bu durum da süt üretimine yardım eden oksitosin ve prolaktin hormonlarının salgılanmasına yol açar. Meme boş kaldığı zaman, vücut bebeği beslemek için daha fazla süt üretir

Bu yüzden günde 10-12 kez emzirme sütün artmasına yardım eder. Bebeği daha uzun bir süre emzirin ve memeyi değiştirmeye dikkat edin. Emzirmekte güçlük çekiliyorsa, süt salgıma uzmanına danışır.

Sürekli emzirmek ve doğru emzirme tekniklerini kullanın. Ayrıca emziren anne duş sırasında pediyotik aralıklarla göğüslerine masaj yapabilir. Emziren annenin mümkün olduğu kadar dinlenmesi gerekir.

Anneler, emzirme döneminde ayrıca 500 kaloriye ihtiyaç duyar. Bu nedenle beslenmeye özen gösterilmesi gerekir. Yeterli derecede protein, vitamin ve mineraller ile zngin, besleyici gıdalar tüketmek, süt miktarını çoğaltır. Meyve ve sebze yağsız et ve süt ürünleri beslenmeye ilave edilmesi gerekir. Kafein ve alkol tüketimi azaltılmalı, bunların yerine daha fazla sıvı ve özellike su tüketilmelidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.