AFL Nasıl Tedavisi Edilir ?

Ağız yaralarından en çok bilinenleri aft ve uçuktur. Bu yaralardan bahsederken aft ve uçuğu ayrı ayrı incelemek daha doğru olur. Aft rahatsızlığı hastaya oldukça rahatsızlık verebilen bir rahatsızlıktır. Aft yanak iç mukozasında , dudak iç mukozasında veya dil bölgesinde ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın insana çektirdiği acının yanı sıra , yemek yemeyi veya içecek içmeyi zorlaştırması da oldukça meşakkatli bir durumdur.

Aft yaralarının tedavilerini gerçekleştirebilmek için ihtiyacımız olan malzemelerin birçoğu evimizde bulunan şeylerdir. Bunlardan öncelikle tercih edilmesi gerekenler , tuzlu su ile yapılacak gargaralardır. Bunun yanı sıra eğer kişi bu yaralar yüzünden yemek yemekte çok fazla zorlanıyorsa uyuşturucu özelliği olan ilaçlar kullanılarak kişinin yemek yemesi sağlanabilir. Ağız bölgesine uygulanabilen bu uyuşturucu etkili ilacı kullandıktan sonra kişi acılarını hissetmeyecek ve yemek yeme , konuşma gibi faaliyetlerini sürdürmekte eskisine oranla daha az acı hissedecektir.

B12 eksikliğinin aft oluşumunda çok önemli bir rolü vardır. Bu vitaminin eksik olarak alınmasından dolayı aft adını verdiğimiz bu yaralar ağız bölgesinde ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle doktor kontrolünde başlanılacak bir b vitamini tedavisi , kişinin yaralarının iyileşmesini sağlayacak , veya var olan yalarının çoğalmamasını sağlayacaktır. Bu yaraların tedavisini kendisi gerçekleştirmek isteyen insanların oldukça titiz davranması gerekir , tedavi etmek isterken bu yaralara daha fazla zarar vererek bu yaraların daha ağır sonuçlara neden olması sağlanabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.