Sütün faydaları nelerdir?

Sütün üretiminde bazı işlemler gerçekleştiriliyor. Ve bu işlemler sütün içinde bulunan faydalı mikroorganizmaların da ölmesine sebep olabiliyor. Bu rağmen tüm bu işlemlerin yapılmasının amacı sütün kesilmesini engellemek ve raf ömrünü uzatmaktır. Aslında sütün kesilmesi ya da ekşimesi bir fermantasyon olayıdır. Bu iş için enzimleri üreten faydalı bakterinin olması şartı. Halbuki bize pastörizasyon zararlı mikropları öldürüyor denilmişti. Aslında bu ters bir olaydır. Bağırsaktaki zararlı mikroplar faydalılardan daha dayanıklıdır. Bunu antibiyotik ishallerinde görürüz. Antibiyotikler faydalı mikropları öldürdükleri için bağırsakta az miktarda bulunan bu nedenle de zarar vermeyen hastalık yapan bakteriler üremesini artırıyorlar. Biran için pastörizasyon faydalı mikropları öldürmez tezini doğru sayalım. O zaman pastörize ya da uht li süt dışarıda bekletildiğinde niye kesmiyor ya da ekşimiyor. Çünkü fermantasyonu sağlayan yararlı süt bakterileri tahrip olmuştur. Da ondan sütü en çok tahrip eden ilk başta uht teknolojisi sonra pastörizasyon sonrada kaynatma geliyor.

Süt mü yoğurt mu
Eskiden sadece süt kaynatılarak yoğurt yapılırdı. Yapılan bu yoğurtlar ekşiye biliyor ve yeşil suları oluyordu. Şişe pastörize sütle de yoğurt yapılabiliyor ama uht li süt ile yapılmıyor. Aslında daha çok ışıl işlemlerin daha çok mikroorganizma öldürdüğü doğru. Ama ısıl işlem görmemiş sütlerin içindeki mikroorganizmaların çoğu faydalı olanlar. Yani süt firmaları bu faydalı mikroorganizmaları da öldürmeyi başarı olarak görüyor. Sütün üstünde ki o kaymak yüzyıllardır o sütün kalitesinin bir göstergesidir. Kaymağın daha fazlası olması demek sütün daha besleyici ve daha kaliteli olması demektir.

Bu durumda bir karşılaştırma yapacak olursak süt mü yoğurt mu diye tabi ki yoğurt veya kefir diyebiliriz. Sütü süt olarak içmek bir israf çünkü süt ısıtılınca ölüyor mayalanınca tekrar canlanıyor ve besin değeri artıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.