Okul öncesi çocukların oyun alanları

Bu dönemde hayatlarına pek çok yenilik dahil olmaya başlar. Ana okulu daha büyük çocuklar için bir yatak vb. tüm bu değişim ve yenilikleri dengelemek adına çocuklar en iyi tanıdıkları ve bildikleri şeylere sıkıca tutunmaya başlarlar. Eğlenerek geçirdiği değerli oyun zamanlarının tadını bozmadan çocuğunuzun ilgi alanlarını genişletebilmek istiyorsanız bu konuda uygun stratejiler geliştirmelisiniz

Oyuncak seçeneklerini daraltın
Sepetlerce kitap yığınla boyama defteri ve boya kalemleri ile var olan daha birçok şey çocuğa çok geniş bir seçim alanı yaratır. Ancak bu her zaman iyi bir şey değil. Çocuğunuzun önünde çok fazla oyuncak olduğunda bu onun kolayca bunalabilmesine sebep olabilir. Bunun yerine prenselerer karşı saplantılı bir ilgi duyan çocuğunuza daha az seçenek sunun ve bunları küçük kutular gibi onun kolay ulaşabileceği rahat görülebilecek bir yere koyun. Böylelikle kendisi için yeni bir aktivite seçme ihtimali çok daha yüksek olacaktır. Uyuyan güzeli çizmeyi yeni bitirmiş bile olsa boya kalem ve defterlerine tekrar yönelebilir.

Karıştırın
Çocuğunuzun trenlere olan düşkünlüğüyle savaşmak yerine onu içinde bir yere vagon yada lokomotif gibi şeyleri dahil edeceğiniz farklı aktivitlerle meşgul etmeye çalışın. Bu şekiklde çocuğunuzun sevdiği oyuncaklarıyla oynarken aynı zamanda becerilerini geliştirmesini ve ilgi alanlarını genişletmesini sağlamış olursunuz.

Bir program yapın
Üç dört yaşında ki çocuklar işlerin kontrolünü kendi ellerinde olmasını severler. Bu yüzden tayları saplantılı bir şekilde seven çocuğunuza ikinizin birlikte geçireceğinizin oyun zamanının nasıl olmasını tercih edeceğini sorabilirsiniz. Ondan suncağınız birkaç farklı oyun kategorisi arasından bir seçim yapmasını isteyebilirsiniz.

Sizde partiye katılın
Eğer çocuğunuz başını kaldırmadan dinozoruyla oynama konusunda ısrarcıysa siz de ona katılın. Hem de jurassic park oyunları oynamaktan artık oyuncak dinozorların neslinin tükenmesini hayal eder

Olumlu tarafa odaklanın
Her ne kadar çocuklarınızın çok yönlü ve geniş ilgi alanları olan bireyler olmalarını istesek de bu yaştaki çoğu çocuk sorunsuz bir şekilde bir aktiviteden diğerine atlayabilecek yeterli zihinsel esnekliğe sahip değildir. Sizin işiniz çocuğunuz futbola çılgınca merak sardığında sabırlı olmak ve onun heyecanına mümkün olduğunca ortak olmaktır. Anaokulu çağında ki çocuğun daha öğrenecek çok şeyi var bu yüzden aslında onun herhangi bir alana kuvvetle odaklanıp diğer her şeyi bir kenara atması yararlı bir durum.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.