Hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir ?

Hamilelikte oluşan mide bulantılarının sebepleri aşırı yorgunluk ve beslenme olabileceği gibi dış etkenlerde buna sebep olabilir. Bu konuda uzmanların bazı önerileri var dilerseniz inceleyelim bunları

1- Zencefil ile yaratıcılığınızı kullanın : zencefilin mide rahatlatıcılığı özelliği uzun zamandır biliniyor. Üstelik bulantılara iyi geldiği de yapılan çalışmalarla kanıtlandı. Kestiğiniz ince bir dilim zencefili çayınızın içine atmayı yada sadece sıcak suyun içine koyarak içmeyi deneyin.

2- Bilgisayarınızın ayarını değiştirin : İnternette gezmenin aklınızı midenizin durumundan başka bir şeye vermek için iyi bir yöntem olduğunu düşünebilirsiniz. Ama bilgisayarın parlak ekranı ve sayfaları da ki öngörülmeyen ani ışık efektleri bulantınızı daha da kötüleştirebilir.

3- Dikkatinizi başka yere verin : Bulantıyı görmezden gelmek kolay değil. Ama yapacak bir şey bulup dikkatinizi ona yönlendirmek bir süreliğine de olsa midenizin durumunu unutmanıza yardımcı olur.

4- Yanınızda acil yardım kiti : Kaç kere başınıza gelmiş olursa olsun herkesin içinde kusmak alışılabilecek bir şey değil. Ama en azından böyle bir olay yaşandığınızda yanınızda yanınız da bazı şeyler bulundurursanız durumu dayanılır kılmaya yardımcı olur. Bir bluz diş macunu diş fırçası mentollü ciklet veya şeker ve hatta bir plastik poşet.

5- Kusmaya karşı ilaç tedavisi: Hiç bir şey midenizde durmuyorsa o zaman artık bir ilaç alıp almamanız gerektiğine karar verme zamanı gelmiştir. Bu yüzden doktorunuza başvurup gerekli incelemelerin yapılmasını sağlayabilirsiniz. Özelikle kilo kaybı olan hamilelerde ilaç tedavisi uygulanabilir.

6- Farklı önerilere açık olun : Bazen tuhaf gibi görünse de bu tür öneriler çoğu zaman işe yarayabilir. Mesela balonlu ciklet aramalı diş macunu sabah bulantıları için bir çözüm olabilir. Bazen de çok az bir gazlı içecek iyi gelebilir.

7- Alternatif yaklaşımlar : deniz yolculuğuna çıktığınızda taktığınız bulantı önleyici bilezik işe yarayabilir. Bazen en iyi çözüm en basit olanı olabilir. Uzanıp gözlerinizi kapmayı ve birkaç derin nefes alarak dinlenmeyi deneyin. Eğer başka çocuklarınızda varsa onlara birkaç saat bakacak birilerini bulabilirsiniz. Kokusu ve tadı kuvvetli olmayan krakerler kahvaltılık gevrekler buz haline getirilmiş meyve suları soğuk yiyecekler bulantı anlarında işe yarayabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.