Hamilelikte bacaklarda ağrı

Bacaklarınız hamileliğinizle birlikte bedeninizde ortalama 8 ila 12 kilo gibi bir artı yükle muhatap olacak. Bu rakamın bazen 15-20 kilolara çıktığı da bir gerçek . ancak anneler artık doğuma hazırlanırken iki canlısın mantığıyla yemekten kurtulup egzersizlerle formda bir hamilelik geçirmenin yollarını arıyorlar. Özelikle de alınan kiloları bacakların taşıyabilmesi için yapılan egzersizler hayli ilgi çekiyor. Hamilelikte bacaklarda oluşan değişikliklere dikkat çekebiliriz.

Bacaklar da şişlikler varisler ödemler ve kramplar anne adaylarının son dönemlerde en büyük sıkıntılarıdır. Güçsüz bacakların bedeni taşıyamaması bedenin kalsiyum magnezyum ve potasyum ihtiyacının artması ağrı ve krampları da artırmaktadır. Her gün düzenli olarak birkaç dakikanızı ayırarak yapacağınız basit egzersizleri sonradan güçlü bacaklar olarak size geri dönecektir. Her zaman ki gibi en önemli uyarımız çalışmalarınızı doktorunuzla paylaşıp onayını alarak yapmanızdır.

Hamilelik başlamadan önce planlamadıysanız dahi en azından erken aylardaki tutumunuz ve hazırlığınızın da bacak sağlığınıza katkıda bulunacağını söyleyebiliriz. Erken aldığınız tedbir hamileik döneminin tümünde rahatlığınızı sağlarken 6.ay itibari ile yapacağınız çalışmalar en azından büyük sıkıntıları engelleyecektir.

Hamileliği planlarken anne adayları son dönemlerde hamileyken yaptıramam diye diş bakımı görüntüleme yöntemi gerektiren kontrollerini ilaç tedavisi gerektiren hastalıklarını ve follik asit kan takviyesi gibi tedbirleri erken aşamada tamamlama bilincine vardı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.