Gebelikte ultrasonun zararları nelerdir?

Bir çok hamile bayan gebelikleri boyunca ultrasonla görüntüleme yöntemine başvurur ve bebekleri hakkında bilgi alırlar. Ama doktorların ultrason görüntülerini neye bakarak yorumladıklarını bilmezler bu konuda biraz detaylı bilgi vermek isterim. Bunları bilmeniz hem daha bilinçli yaklaşım hem de daha az korkmanıza sebep olacaktır.

İlk üç aylık dönem görüntüleri
Genellikle altı ile sekizinci haftalar arasında yapılan ilk ultrasonun çoğunlukla vajinal yolla gerçekleştirilmesi tercih edilir. Bunun sebebi bu dönemde rahmin henüz karın bölgesi yerine doğum kanalına daha yakın olmasıdır. Doktorunuz muayene sırasında bebeğin kalp atışını kontrol eder. Bu süreç zarfında bebek her gün bir mm civarında büyümektedir. Bu muayene de doktor ayrıca sadece yüzde bir oranında vuku bulan dış gebelik ihtimaline karşı da sizi kontrol edecek fetüsün rahmin içinde büyüyüp büyümediğine bakacaktır.

Ultrason ve kan testlerinde teknolojik ilerlemeler sayesinde doktorlar şuanda bebeğin down sendromu gentik bir hastalık ya da herhangi bir doğumsal bozukluk riski taşıyıp taşımadığını belirlemek için 10. ve 13. haftalar arasında ek bir görüntülemede yapabiliyorlar. Eskiden bunu yapabilmenin tek yolu amniyosentez ya da koryon villus biyopsisi gerçekleştirmekti ki bunlar azda olsa düşük yapma ihtimali taşıyordu. Ancak şuanda üzerine jel sürülmüş ultason aletini karın üzerinde gezdirmek suretiyle ultrason aletini karın üzerinde gezdirmek suretiyle bebeğin ense kalınlığı ölçülebiliyor. Ense kalınlığının üç mm den kalın olması problem yaşamasına dair yüksek risk olduğunu işaret ediyor. Böyle durumlarda doktor risk değerlendirmesini daha doğru yapabilmek için ense ölçümü sonuçlarının yanında diğer bazı faktörleride göz önünde bulunduracaktır. Örneğin yaşınız bebeğin gestasyonel yaşı ve plasentanın yaptığı iki protini ölçen kan testi sonuçları bu konuda dikkate alınacaktır. Ultrason sonuçlarında hamilelikleri yüksek risk grubunda olan kadınlar o zaman amniyosentez ya da koryon villus biyopsisi yaptırmak için yönlendirilirler. Çünkü bu testler down sendromu ve diğer anamoliler konusunda daha kesin sonuçlar verir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.