Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır ?

Her birimiz bebeğin gelişimi için kalsiyumun hayati önem taşıdığını biliriz. Bu kalsiyum ihtiyacının gebelikteyken tam olarak karşılanması, bebeğin güçlü kemiklerle ve sağlam dişlerle dünyaya gelmesini sağlamaktadır.
Kalsiyumun yararları bebek için sadece kemikler ve dişler değildir elbette sinir sistemi,kalp ve kas yapısı için de kalsiyum önemli rol oynar. Ayrıca kalp atma ritmi ve kan pıhtılaşmasıda yine alınan kalsiyuma bağlıdır.

Uzmanların verilerine göre gebe bir annenin günde 250 – 300 miligram kalsiyumu plasentadan bebeğine geçtiğini gösteriyor. Yani verilere göre bebek doğduğunda yaklaşık 25.000 miligram kalsiyumu olacak. Bu miktarda sağlıklı bir bebek için ideal bir miktardır.

Anne adaylarının gözden kaçırmaması gereken önemli bir nokta ise şudur ki, bebek her ne olursa olsun kalsiyum ihtiyacını öyle yada böyle sadece sizden karşılayacaktır. Eğer siz yeterli kalsiyum alamazsanız, sizin sağlığınızda risk altına girebilir. Hamilelik döneminde olmasa bile, doğumdan sonra ciddi problemler yaratabilir.

Bu yüzden devamlı kalsiyum içeren dengeli bir beslenmeniz olmalıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.