Ebeveynlerin çocuklarında eşcinsellik korkusu

Bir yetişkin olarak eşcinsellik tercihinde 3-6 yaşındaki çocukluk sürecinin etkili olduğu doğrumudur.

Bu dönem cinsel organlar ve cinsiyet farklarının ilgisini çektiği dönemdir. Aynı zamanda erkek çocuğun baba ile özdeşim kurduğu dönemdir. Kız çocuk ise erkek cinsel organını kendisinde olmadığı fark eder ve kendisinde bir eksiklik hisseder. Cinsiyet kavramının fark edilmesi ve model alma dönemi olması açısından bu önemi çatışmalı yaşayan çocukta yanlış aile tutumları ve travmalar söz konusu ise böyle bir durumun gelişme riski olabilir.

Ayrıca ailenin cinsellik kavramını çocuğa nasıl sunduğu önemli. Çocuğun meraklarını ilgilerini sorularını cinsel ilgisini doğal karşılayıp kabul edip uygun zamanda yeterli ve çocuğun gelişim düzeyine uygun açıklama yapıldıysa anne baba çocuğuna kendisi ile özdeşim şansı tanıyorsa sakin kabullenici olgun bir yaklaşım sergiliyorsa çocuğun gelişimini olumsuz etkileyebilecek bir durum söz konusu değildir. Çocuğun cinsel kimliğinin oluşmasında öncelikle olan ebeveyn modelliğidir. Kız çocuk için anne erkek çocuk için baba modelliği yeterliyse ve çocuk bu konuda önemli bir travma yaşamdıysa gerenlikle sorun yaşanmaz

Çocuğun oyuncak seçimi giyim tercihleri tavırları aktive seçimleri cinsel kimliğinin sağlıklı birleşip gelişmediği ile ilgili bize bilgi verir. Aileler çocuklarını iyi gözlemlemeli ve bir sorun fark edilirse hemen çözümüne gitmelidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.