Çocuklarla cinsellik ne zaman konuşulmalı

Uzmanlar yedi sekiz yaşlar çocuklara seks ve cinsllik üzerine detaylı olarak konuşmak için en uygun yaşlardır diyor. Çünkü bu dönemde pek çok konsepti anlayabilecek olgunluğa erişmiş olurlar. Bir kadının yunurtasıyla erkeğin spermi bir araya gelerek bir bebek meydana getirirler. Bebek dokuz ay boyunca kadının rahminde büyür. Sonrada vajinasından çıkarak onun vücudunu terk eder. Bu noktada çocuğunuza yaşına en uygun en iyi ve en az tuhaf şekilde verebilmek amacıyla profesyonellerden yardım isteyiniz.

Alt yapı hazırlayın
Bebek yapmakla ilgili temel gerçekleri çocuğunuza bir süredir anlatmadıysanız şimdi bir güncelleme yapmanın tam sırası. Erkek penisini kadın vajinasına yerleştirerek ona spermini verir. Buna seks yada birleşme denir. Sonra konuyu daha ne kadar detaylandırmanız gerektiğine karar vermek için çocuğunuzun tepkilerini gözlemleyin. Eğer utanmış görünürse bu sizi şaşırtmasın yedi yaşında ki çocukların neredeyse hepsinin seksin iğrenç olduğunu düşündüğünü belirtebiliriz. Ona söyleyeceğiniz en iyi şey bunu anlamanın zor olduğunu biliyorum ama büyüdüğün zaman sana şimdi ki kadar tuhaf gelmeyecek.

Sadede gelin
Çocuğunuzun merakını aşır detaya girmeden giderin. Tahrik olmak orgazm yada prezervatif gibi konulara girmenize gerek yok. Yine çocuğunuzun olgunluk derecesinde sorduğu sorulara göre ereksiyon cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve seksin sadece bebek amacıyla yapılmadığı gibi noktalara değinebilirsiniz.

Nüanslara dikkat
Bu yaşta ki çocuklar sıklıkla seksi ve seks kelimelerini yanlış kullanırlar. Anne baba olarak bizlerde çocukların dedikleri şeylerin ya da davranışlarının anlamlarını bildiklerini düşünmek hatasına düşeriz. Örneğin oturma odasının ortasında aktif bir şekilde dans eden çocuğun bilerek cinsellik içeren bir davranışta bulunduğunu sanırız.

Konuşmaya devam edin
Yaptığınız konuşmanın en etkili şekilde sonuç vermesini istiyorsanız bu konuşmaları tek bir sefere kısıtlamak yerine süreklilik haline getirin. Ara ara karşılıklı olarak farklı konu başlıkları tartışın. Çocuğunuz yaşı büyüdükçe seksin sorumluluğundan getirilerinden aids doğum kontrolü gibi noktalardan bahsedebilirsiniz.

Şimdilik sadece çocuğunuzun bu konuya karşı gelişmekte olan ilgisinin farkında olmanız ve bunu aklınızda tutmanız yeterli olacaktır. Eğer onunla ilk kez yaptığınız seks konuşması çok başarılı geçmediyse bu sizi üzmesin. Seks de dahil her konuda olduğu gibi hakkı verilir nitelikte konuşmalar yapabilmek biraz daha pratik ister.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.