Çocukların küçük şeyler yutması

Araştırmalar her yıl dört yaşın altında ki yaklaşık 100 bin çocuğun sert ve kesici aletleri yutması sebebi ile acile kaldırıldığını bildiriyor. Sıkılgan ve meraklı küçük çocuklar neredeyse her gördüklerini ağızlarına koyuyorlar. Kulaklarına veya burunlarına küçük şeyleri veya yemek parçalarını sokmaya çalışırken yakalayabiliyoruz. Hatta diğer çocukların kulak ve burunlarının içine bir şeyler tıkıştırmaları da mümkün. Kısaca özetleyebiliriz ki çocuklar açık bir delik buldukların da içine bir şeyler koymak için kendilerini sanki mecbur hissediyorlar. Ancak ortalıkta kalan bu ufacık şeyler büyük problemlerin habercisi oluveriyor.

En büyük riski taşıyanlar küçük çocuklar olsa da büyükleri de kendi kendilerine belanın içine sokabiliyorlar. Doktorlar özelikle elektrikli oyuncaklarda kullanılan bataryaları kurcalayan çocuklar konusunda endişeleniyorlar. Bataryanın içine bir şeyler sokmaya çalışan çocuklar için bu oyuncaklar tehlikeli olabiliyor. Çünkü nem oranı aşındırıyor ve elektrik kaçağı oluşabiliyor.

Çocukların yutabileceği en riskli şeyler genellikle beş santimden uzun kürdan iğne gibi sivri uçlu şeylerdir. Çocukların bunları yutabileceğine inanmak zordur. Fakat olması imkansız değildir. Dikiş iğneleri ise en korkutucu olanlardır. Çünkü yemek borusunu veya ince bağırsağı delebiliyor. Göğüs ve karında enfeksiyonlara bağlı ciddi problemler görülebilir.

Bu yüzden küçük çocuğu olan aileler bu tür maddeleri ortada bırakmamalı ve çocuklarına bu konuda gereken özeni göstermelidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.