Çocukların cinselliğe yönelik fizik davranışları

Cinsel gelişim çok erken dönemlerde başlayan bir kavaramdır bahsettiğini davranışları mastürbasyon olarak tanımlanabilir. Mastürbasyon bebeklerde de görülebilir. Bunlar bebeğin çocuğun bedenini bedensel zevki keşfetme çalışmalarıdır. Ve bu son derece doğal. Toplumsal olarak utanılan ayıp olarak algılanan bir davranış olması ve bir sorun mu var diye düşünülmesi nedeni ile anne babalar çocukta bu davranışı görünce panik oluyor. Mastürbasyon çocuğun gelişim sürecinde olması gereken ve normal bir davranıştır diyebiliriz. Faka hangi durumlarda normal hangi durumlarda soruna işaret eder bunu belirlemek de önemli. Çocuk zamanının büyük kısmını bu davranışa ayırıyorsa kan ter içinde kalana kadar kontrolsüz bir şekilde yani gizli olmaktan öte her ortamda herksin yanında mastürbasyon yapıyorsa dikkate almak gerekiyor. Bu noktada bir uzman yardımı alınmalıdır. Kardeş kıskançlığı aile içi sorunlar anne babanın yanlış tutumları boşanma okul başarısızlığı gibi sorunlar mastürbasyona neden olur.

Bebekler ilk dönemlerde bedenini keşfetme denemeleri yapar ileriki dönemlerde de bu devam eder. Anne babanın bedenini tanıma karşı cinsin bedenini tanıma amacıyla uygunsuz dokunmaları da olabilir. Ve merak duygusu ile çocukluk döneminde cinsel oyunlarda görülebilir. Aynı cins yada karşı cinsten bir çocukla doktorculuk evcilik oyunları içinde anne babalar bu oyunlara şahit olabilirler. Şikayetlerin geneli çocuğunu mastürbasyon yaparken yada bahsedilen şekilde çocuğun arkadaşı yada kardeşiyle cinsel oyununa şahit olunması nedeniyle olur.

Tabii burada bu davranış ve oyunların nerede ne şekilde yaşaındığı çocukların yaşı kontrolü kontrolsüz ortamlarda oluşu sıklığı başka davranış sorunların eşlik edip etmediği ayırt edeci kavramdır. Çocuklar davranış dilini kullanır. Çocuğun gelişiminde sorunlar varsa verdiği tepki alt ıslatma altını kirletme tikler kekemelik agresif davranışlar yada içe kapanım okul sorunları şeklinde olabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.