Çocuklarda kafa yaralanmaları

Çocuklar başlarından bir darbe aldıklarında doktorların ilk sordukları şey beyin sarsıntısı olup olmadığıdır. Çocuklarda görülen kafa yaralananlarının ek görülen tipi budur. Çoğu basit gibi görünen durumlar dahi yorgunluğa sebep olabiliyor ve aradan günler de geçse baş ağrılarını tekrar yaşatabiliyor. Daha ciddi olaylar genellikle çocuğun huysuzlanıp uyumamasına ve davranış bozukluklarına neden olabiliyor. Bu sonuçlar üzerine doktorlar nörolojiye gitmenizi önererek çocuğun görme işitme refleks ve denge üzerinde ki tepkilerini ölçmek adına kontrol edilmesini belirtir. Eğer sonuçlar ciddi bir soruna işaret ediyorsa doktorunuz bilgisayarlı tomografi çektirmenizi önerebilir. Böylece damarlardan çıkan kanın deri altında toplanıp toplanmadığına bakılabilir.

Bilgisayarlı tomografi kafadaki hiçbir iç kanamayı göstermez. Doktorlar basıncı düşürmeye çalışabilir. Hemotomlar ölümcül olmasına rağmen eğitimli beyin cerrahları tarafından tedavi edilebilir.

Kazadan sonra yaşam

Beyin sarsıntısı acı çeken çocuklar bilgisayar oyunları oynamak gibi beyinleri çalıştıracak her hangi bir aktiviteden kaçınmalı okula gitmeyip evde istirahat etmelidir. Spora ve eğlenmeye devam edebilirler. Birkaç gün sonra eski hareketli hallerini geri kazanıp kazanmadıklarını takip edin. Yapılan son araştırmalarda okula giden çocukların yüzde 70 den fazlasında altı ay boyunca darbe belirtilerinin devam ettiği görüldü.

Doktorunuz çocuğun tamamen iyileşip iyileşmediğini anlamak için öğretmenleriyle de konuşup onların gözlemlerini öğrenmek isteyebilir. Spora bağlı beyin sarsıntılarının sayısı zaman içerisinde artıyor. Araştırmalar hastanelerde ki acil servislere gelen 8-13 yaş arasında ki çocukların önceki yıllara göre daha fazla olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Korunma metotları
Bisiklet veya scootera binerken kask takmaya ikna edin. Pencerelerin önüne veya banyoya kaymayan kilim koyun. Eğer düşerse duygularınıza hakim olun ve tek başına kalkmasına izin verin. Bu uzun süren problemler ve çabuk iyileşme arasında ki farkı anlatıyor. Yara hakkında daha detaylı bilgi almak için yaşananları çocuğun kendini nasıl hissettiğini doktoruyla paylaşın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.