Çocuklara verilen ödül ve cezalar nasıl olmalıdır?

Bilinçli yada bilinçsiz ebeveynlerin uyguladıkları ceza ve ödül yöntemleri muhakkak ki eğitimin bir parçası. Ancak uygulamada dikkat edilecek hususlar çocuğun gelişimi önemli derecede etkiler.

Öncelikle çocuklara hiçbir şekilde şiddet uygulanmaması gerektiğini vurgulamak gerekiyor. Şiddet aslında ailenin çocuğu disipline sokmaktaki teknikleri bilmeyerek çaresiz kaldığını gösterir. İngiltere de ceza evlerinde ki suçlularda yapılan bir araştırmada beyin mr larında stres altında alt beyinde activite artışı üst beyinde az acitivite görülmüş. Bu olaylar karşısında değerlendirme empati yeteneğinin az olduğunu stresle baş etmenin ancak ani parlayan şiddetle olduğunu göstermiştir.

Cezalar
Cezalar çocuğun canını yakmayacak yaşına uygun ve aynı şeyi yaptığında aynı yaptırımla karşılaşacak şekilde ve en önemlisi suçla doğru orantılı olmalıdır. Neden ceza verildiği söylenmelidir. Cezada ki amaç çocuğa yanlış yaptıklarının bir bedeli olduğunu öğretmektir. Cezalar çocuğa istediği bir şeyden mahrum bırakma şeklinde olmalıdır. Sık cezalandırma ve orantısızlık çocukta suçluluk kendine güvensizlik ki ve intikam duygusu meydana getirebilir

Ödül
Cezadan daha etkilidir. Daha sık kullanılması gerekir. Ancak doğru davranışa ödül verilmelidir. Çocuğun kendisini daha iyi hissetmesini sağlar. Çocuğun başarılarına olumlu davranışlarına odaklanarak sıksık takdir edilmesi gurur duyulduğunun dile getirilmesi gerekir. Ödül maddi değil manevi olmalıdır ayrıca çocuğa sıklıkla sarılmak gerekir. Göz teması kurularak onu dinlemek onunla oynamak sevgi dolu sözler söylemek ve dokunmak hem beyinsel hem de fiziksel gelişimini artırır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.