Çocuklara uygulanan kurallar nasıl olmalı

Her ebeveyn kendi çocuğu için özel kurallar uygulayabilir. Onun davranışlarını sınırlamak onu kendi doğruları altında tutmak ister. Ama bu kuralları uygularken ve seçerken dikkatli davranmak gerekir. Peki bu kurallar nasıl uygulanmalı ve neler olmalı

İlk kural iyi olumlu davranışa açık bir şekilde söz ve davranışla tepki vermektir. Örneğin çocuk paylaşarak oynuyorsa sevinerek ‘’ Çok iyi oyuncağını paylaşarak oynuyorsun seninle gurur duydum aferin sana denmelidir. Eğer çocuk negatif veya kötü bir davranış gösteriyorsa düşük ses tonuyla mimiksiz bir ifadeyle davranışının kabul edilmez olduğunu söylenmelidir.

Mesela 5 yaşında yemeğini masadan iten çocukla Bu yaptığının iyi değil bugün DVD seyredemezsin umarım gelecek sever yapmazsın umarım gelecek sefer yapmazsın şeklinde bir iletişim kurulmalıdır. Genellikle aileler bunun tam tersini yapar. Yani kötü davranış gösterirler.

Sandalyeye tekme atmakta veya bağırmakta olan bir çocuğa karşı sakin olup az tepki verilirse çocuk da sakinleşecektir. Ancak bu tür öfke nöbetlerinin çocuk ile aile arasında iletişimin sağlıklı olmadığını yeterince ilgi ve sevgi olmadığını ilgi çekmek ve istediklerini yaptırmak için kullandığını ailenin bilmesi gerekiyor

Beş yaş altında ki çocuklara da kurallar kısa ve kesin bir şekilde açıklanmalıdır. Olumuz davranışa eğilerek göz seviyesine gelip kızgın olmayan ancak kesin bir dille hayır denmeli bir daha yaparsa sonucun ne olacağı açıkça söylenmelidir. Çocuk kontrol dışı hareketler yapıyorsa sıkıca sarılıp bir süre tutmakta faydalı olur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.