Çocuklara temizlik alışkanlığı kazandırma

Çocuklara temizlik eğitiminin kazandırılmasında ilk olarak görevin anne ve babaya düştüğünü söylemek gerekiyor. Örnek davranışlarda bulunan ebeveynler çocuklar için önemli bir eğitim yoludur. Evlerde yeterli malzeme ve hijyenik dikkati gören çocukta bu konunun alışkanlık halini kolayca alacağını belirtebiliriz. Özelikle sokaktan ilk geliş yemek öncesi ve sonrası yatarken ve uyanınca ellerin ve hatta yüzün yıkanması dişlerin fırçalanması ve tırnakların kısa olması ve günde en az bir kere tırnakların fırçalanması sağlanmalı ve mutlaka kontrol edilmelidir.

Okullar çocukların hemen hemen tüm günlerinin geçirdikleri yerler olduğunu ve temizliğin burada da öğretilmesi ve uygulanması gerektiğini bilmek lazımdır. Su ve tuvaletlerin yeterli olması kantin ve kafeteryada çalışan elemanların da eğitilmesi gerekiyor. Veliler açısından bu durum en az matematik ve fizik dersleri kadar önemli olmalıdır.

Temizlik konusuna ayrıca önem gösterilmeli
Eller dış dünyayla en yakın temasımızı sağlayan organlar olarak ilk planda gelir zaten hemen hemen birçok hastalık etkeni ellerle alınır ve verilir. İkinci geçiş ağız yoluyladır. Havada oluşan gözle görünmeyen mikroplar hava yoluyla ağızdan girerler. Grip zatürre ve diğer solunum yolu enfeksiyonları gibi. Öksürürken ağzı kapatmak konuşurken belli bir mesafeyi korumak gerekir. Temizlikte bir diğer önemli bir konu özelikle terleyen mikropların yerleşmesine uygun kuytu kısımların temizliğidir. Koltuk altı kasıklar ayaklar gibi. Buralarda mantar çok kolay ürer. İnsan vücutlarının atıkları olan idrar dışkı yolu ile inanılmaz sayıda mikrop taşınır. Gerek bunların çevreye bulaşması ve gerekse kendi vücudumuza elimize tırkanklarımızın içine bulaşması neredeyse intihar gibidir.

Bu temel temizlik alışkanlıkları okul öncesi dönemde kazanılır yaşamın ileriki dönemlerinde pekişir ve kişiliğin doğal bir parçası haline gelir. Her temel alışkanlığın kazandırılmasında dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. O yüzden bu konuda ebeveynlerin gerekli özeni göstermesi gerekir

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.