Çocuklara cinsellik nasıl anlatılır ?

Çocuklar doğası gerektiği çok sorgulayan ve sürekli araştırma karıştırma yani merak içinde olan bireyler olduklarından pek tabii ki her şeyi sorgulayacaktır. Çocuklara cinselliği açıklayabilmek için ebeveynlerin tam ve doğur bilgilere sahip olması gerekir. Ebeveynlerin çocuklarını yeterli ve gerektiği kadar bilgilendirmeleri anlaşılır ve basit bir dil kullanmaları ve çok detaya girmeden çocukların anlayabileceği şekilde açıklamaları gerekir.

Bunu bir daha sorma mesajı vermeyin
Çevrelerinde gördükleri her şeye olan ilgi dünyaya nasıl geldiği yada cinsiyetin farklılığının merakı içinde sorulan ( kızların en çok sorduğu neden benim pipim yok ) veya benim çocuğum neden yok gibi sorularla diğer normal soruların çocuklar için farklı olmadığını söyleyebiliriz

Ancak ayıp günah iğrenç böyle şeyler sorulmaz ön yargıları ile büyütülen çocuklar ilerde anne baba olduğunda hep kaçındıkları bu konuda çocuklardan gelecek son derece masumane sorular karşısında tutarsız örseleyici yanlış eksik bilgi verebilir veya suskun kalarak çocuklarına bunu bir daha sorma mesajı iletebilirler.

Kaçamak cevaplar güven duygusunu zedeleyebilir.

Sorusuna yarım yamalak ve kaçamak cevap alan çocuğun tatmin olmayacağı gibi hele de doğrusunu öğrendiğinde yanlış veya eksik bilgi aldığı ebeveynine güven duygusunu da yitireceğinin de altını çizmek gerekiyor. Çocuklara verilecek olan eğitim ne çok erken nede çok geç olmalı. Mutlaka bilimsel verilerin ışığında verilmeli. Ebeveynler kendilerini yetersiz hissettiklerin de çocuk psikologu pedagog veya çocuk psikiyatirisinden profesyonel destek almalıdırlar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.