Çocuklar neden şımarık olur?

Şımarıklık olgusu üzerine araştırmalar yapılıyor ailelerin davranış biçimleri sorgulanıyor. Ancak her şeye rağmen şımarıklığın doğuştan gelen bir özelliğin ebeveynler tarafından şekillendirilmesi ile ortaya çıktığı kabul edilen bir gerçek. Çocuğu şımartmak söylemide buradan gelir zaten.

Şımarık çocuğu egosantrik de denilen ben merkezci sadece kendi istek ve ihtiyaçlarını düşünen çocuk olarak tanımlayabiliriz. En büyük özelikleri ise kabul edilebilir davranışları bilmemeleri ve uygulamamaları.

Demek ki tüm suçu anne babalara yıkmak gerekmiyor. Çocukların dünyası hakkında yetersiz bilgiye sahip olmak onları zorluyor. Belki de ilk çocuğun daha acemice yetiştirilmesinin nedeni de budur. Yani hayata yeni başlayan bir insana nasıl davranacaklarını bilmedikleri için hata üstüne hata yapıyorlar. Yaşamının ilk üç yılında çocukların anneye bağımlı ve ben merkezci olduğunu belirtebiliriz. Bu çocuklar isteklerin hemen karşılanmasını isterler çevrelerinde gördükleri her şeye sahip olduklarını düşünür başkasının da istekleri olduğunu fark etmezler. Bu dönemde çocuğun ihtiyaçlarını karşılarken ilgi ve sevgi göstermek ona güven duygusunu verir. Bağımsızlığını teşvik etmek için aşırı kontrol etmek yerine giyinme yemek yeme gibi yeni kazanılacak becerilerinin kendisi tarafından yapılmasına fırsat verilmelidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.