Çocuklar kimleri rol model alır?

Bebeklikten itibaren çocuklar her zaman en yakınında ve en çok gördüklerini rol model olarak alırlar. Bazen ebeveyni bazen sosyal medya figürlerini bazen bir çizgi film kahramanı bazen de bakıcısını. Bu kestirmek önceden tahmin etmek çok güç olabilir. Özelikle son zamanlarda sosyal medya figürleri bir hayli ön plana çıkmış durumda. Bu kahramanlar bütün çocukların dikkati çekiyor çocuklar onlar gibi davranıyor onlar gibi konuşmaya başlıyorlar. Onların yediği yemekleri yemek istiyor arkadaş çevresinin televizyonda gördüğü gibi olmasını istiyor ve istekleri yapılmayınca sinir krizleri geçirir gibi hareketler sergileyebiliyor.

Peki böyle durumlar da neler yapılabilir nasıl önlemler alınabilir. Uzmanlar en büyük ve ortak önerisi daha az televizyon ve çocukla anne babanın daha kaliteli ve uzun vakit geçirmesidir. Çocuğunuzu hadi sen git oyununu oyna değil hadi seninle oyun oynayalım hadi seninle ders çalışalım şeklinde yönlendirmek olmalıdır. Bu durum da çocuğunuz hiçbir gerçekliliği olmayan tamamen hayal ürünü ve sahte olan kahramanları değil yanı başında onunla kaliteli vakit geçiren ve onu önemseyen anne babasını bakıcısını büyük kardeşini örnek alabilir

Size en büyük tavsiyemiz televizyonla çocuğunuzu baş başa bırakmamanız ve ona önemsediğinizi hissettirmeniz ve onunla özenli vakit geçirmenizdir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.