Çocuğunuz hastalık hastasımı

Araştırmalara göre çocukların beş altı yaşlarındayken hastalık hastası oldukları bir dönemden geçiyor. Uzmanlar bu durumun çocuklar tam zamanlı olarak okula gitmeye başladıkların da anne babaların da uzun süre ayrı kalmaya alışma sürecindeyken yaşanabileceğini belirtiyor. Bu yüzden anlatamadıkları duygularını kendilerini hasta hissetmek yoluyla dışa vuruyor.

Peki hayali hastalıkları gerçeklerinden nasıl ayırt edeceksiniz. Ve aniden topallamaya başlayan ve ciddi bir yara bandı koloksiyoneri olan çocuğunuza sık sık sarılıp sevgi ve ilginizi vermeniz mi doğru. Yoksa tüm olan biteni görmezden gelmeniz mi

Her şeyden şikayetçi olan bir çocuğunuz varsa onun nerede doğru nerede yalan söylediğini ayırt etmeniz gerekiyor
Çocuğunuz masalda ki yalancı çoban gibi. O kadar ki gerçekten hasta olsa belirtilerin sizin için yeterli inandırıcı olmayacağından korkuyoruz.

Tedavi
Uzmanlar çocuğunuz gerçekten hasta olduğunda bunu anlayacağınızı söylüyor. Böyle durumlarda ateş kusma gibi belirgin semptomlar gösterecek en sevdiği aktivitelere karşı ilgisiz olacak yada onu en iyi tanıyan kişi olarak siz yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunu bir şekilde fark edeceksiniz yine de emin olamıyorsanız düzelip düzelmeyeceğini görmeniz amacıyla onu okula göndermeyi seçebilirsiniz. Ancak bu böyle bir durumda beraber öğretmeni veya okul doktoruna bir not göndermenizde fayda olabilir.böylelikle onlarda durumla ilgili bilgi sahibi olurlar ve çıkabilecek problemlere karşı daha uyanık davranabilirler. Bu şekilde çocuğunuzun durumunu değerlendirmek konusunda yardım almış olursunuz. Eğer içiniz rahat etmezse bir günlüğüne okula göndermeyebilirsiniz evde kendiniz bizzat takip edebilirsiniz. Uzmanlar böyle durumda çocuğunuzun evde sessizce dinlenmesini sağlamanız gerektiğini günü eğlenceli bir şekilde geçirmemesinin önem taşıdığını beliriyor. Çünkü bu günleri eğlence günleri olarak algılamaya başlarsa bu amaçla daha sık evde kalabilmek için girişimlerde bulunabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.