Bebeklerde kusmaya ne iyi gelir ?

Bebeklerde mide içeriğinin yemek borusuna doğru ve bazen ağız boşluğuna kadar geri çıkması ile oluşan reflü dediğimiz durumun yaşamın ilk aylarında fizyolojik olarak kabul edildiğini söyleyebiliriz.

Bu durumun nedeni de mideden geri kaçışı önleyen kaslardan oluşan halka şeklinde yapının gelimini henüz tamamlayamamış olmasıdır. Bu nedenle  gelişimi ve kilo alımını normal seyreden bebelerde ilk bir yıl kusmalar normal kabul edilebilir. Bu tür kusmalar genellikle 4-5 aylarda kayabolur.

Kusmalar beslenme ve büyüme açısından önemli olmakla birlikte mide içeriğinin aspire edilerek akciğerlere kaçma riskini de taşır. Sağlıklı bebelerde kusma sık görülmekte birlikte aspirasyon riski oldukça düşüktür.

Ancak nörolojik sorunları olan veya prematüre doğan bebeklerde asprasyon riski biraz daha fazladır.

Bebeği yalnız bırakmakla ilgili endişeler

Özellikle annelerin ilk aylarda bebeleri yalnız bırakmakla ilgili endişelerini anlamak mümkün. Bebeklerin  yatağında yalnız bırakıldığında hangi pozisyonda yatırılacağı ile ilgili tartışmalar uzun yıllardır devam etmekte. Amerika da yapılan bir araştırmada bebekleri yalnızken en güvenli yatırma şekli sırtüstü başı hafif yan pozisyonda olması gerektiği saptanmıştır. Bu sonuca yatağında nedensiz yere ölü bulunan bebeklerin yatış pozisyonlarına bakılarak ulaşılmış. Bebeğin yatağına oyuncak yastık yorgan bulundurmamak örtü örtülecekse kenarlarını yatağın kenarına sıkıştırılarak göğüs hizasını geçmeyecek şekilde yerleştirmek bebeği aşırı ısıtmamak alınması gereken önlemlerdir.

Halk arasında yaygın olarak bilinen kusan bebeğe acilen serum takılması gerektği düşüncesi yanlıştır. Doğrusu bebeği dikkatlice izlemektir. Kusan bebek karşısında paniğe kapılmamak soğuk kanlı olmak en doğru davranıştır. Bebeği gözlemleyerek kusmaya eşlik eden ishal ateş halsizlik bitkinlik öksürük gibi bulguların varlığını takip etmek ve bu durumda bebeği doktora götürmek gerekiyor .

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.