Bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl geçer ?

Burun tıkanıklığı olan bebeğinizi araba koltuğunda yata yaylanan koltukta uyutmanız iyi olacaktır. Bu sayede bebeğin başı yukarda olur bu da burunun açılmasına yardımcı olacaktır. Bazen başlarının altına yerleştirilen aparatlar işe yarar gibi görünse de bebekler uyurken çok hareket ettikleri için çok da başarılı sonuçlar alınamamaktadır. Bir çok anne baba bebekleri kendi omuzlarında uyutur ama bu durumda ne kendileri nede bebekler tam rahat bir uyku çekemezler. Böyle durumlarda kullanılan bir araba koltuğu hem bebeğin rahat ve güvenli bir uyku çekmesini hem de sizin bu konuda emin olmanızı sağlayacaktır.

Bebeğinizle birlikte duş alın. Buharlı bir odada bulunmanın tıkalı burunu açmak için çok faydalı olacağını belirtmek isterim. Bazı banyolar çok büyük olduğu için yeteri kadar buhar oluşmayabilir. O yüzden banyoya sizinle birlikte girmesi buharın çok olduğu bir ortamda olmasını sağlayacaktır. Ayrıca banyonuzda buhar meydana getirmek için suyu ne kadar sıcağa getirmeniz gerektiğine sizin karar vermeniz gerekiyor.

Burnunu koruyun. Burun yapısı çok hassas olduğu için fazla miktarda akma olduğunda onu silmekten tahriş edilebilir. O yüzden böyle durumlarda vazelin veya ona benzer besleyici uygun kremler kullanmak tahribatı azaltacaktır.

Soğuk buhar makinesi iyi bir çözüm. Bebeğinizin 30-60 cm arasında bir mesafeye koyacağınız soğuk buhar makineleri havayı nemlendirerek daha rahat nefes almasını sağlayacaktır. Bu aletler bebeğe çok uzakta durmamalı ancak çok yakın olup bebeğe de buhar üflememeli. Eğer çok yakın olursa hem üşüyecek hem de rahatsız olacaktır. Bu makineler hem burun tıkanıklığına hem de öksürüğe iyi gelmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.