Bebeklerde Aşı Takvimi

Aşı programları her yıl bilimsel kurullar tarafından hazırlanır değiştirilir veya ilaveler yapılır. Bu yüzden aşı programları her yıl değişmektedir. Ayrıca her ülkenin aşı programı da aynı değildir ve farklılıklar gösterebilir. Bilim adamları sürekli yan etkisi en az ve koruyuculuğu en fazla olan aşıları üretmeye çaba gösterirler.

Aynı günde birden fazla aşı
Aynı gün birden fazla aşı program dahilinde bir çocuğa güvenli ve etki bir bir içimde uygulanabilir. Aşıların birlikte yapılması aşılama yüzdesini belirgin bir şekilde artırmaktadır. Canlı virüs aşıları aynı gün veya otuz gün ara ile uygulanmalıdır.

Grip aşıları
Grip aşıları isteğe bağlı ve her yıl tekrarlanması gereken aşılardır. Risk altındaki çocuklar ve erişkinlere uygulanabilir risk gurupları genelde kronik hastalıkları olan astım veya diyabet gibi kreşlerde veya gündüz bakım evleri gibi kalabalık yerlerde büyüyen çocuklardır.

Günümüzde çocuklara uygulanmakta olan aşı programı şöyledir.
Doğumda hepatit b aşısı
1 aylık hepatit b aşısı
2 aylık karma (difteri bomaca tetanoz çocuk felci menenjit) verem rotavirüs aşıları
3 aylık zatürre (pnömokok )aşısı
4 aylık karma + rotavirüs
5 aylık zatürre aşısı
6 aylık karma + hepatit b aşısı
7 aylık zatürre aşısı
12 aylık suçiçeği +kızamık +kızamıkçık +kabakulak aşıları
15 aylık zatürre aşsısı
18 aylık karma aşısı
21 aylık hepatit a aşısı
24 zatürre aşısı
27 aylık hepatit a aşısı
4-6 yaş suçiçeği + karma + kızamık + kızamıkçık + kabakulak aşıları
10 yaş kızlara HPV aşısı

Türkiye de sağlık bakanlığının uyguladığı aşı programaında yukardaki aşılardan bazılar henüz uygulanmamaktadır. Uygulanmayan aşılar şunlardır. Ratavirüs aşısı suçiçeği aşısı hepatit a aşısı hpv aşısı. Yapılan aşıların kayıt altına alınması da önemli. Yeni doğan her bebeğin bir aşı karnesi olması ve bu karneye uygulanan tüm aşıların kaydedilmesi gerekir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.