Babalar Doğuma Girmeli mi ?

Bazı baba adayları ise eşleri ne kadar isterse istesin doğumda bulunmayı reddederler. Bunun en büyük nedenlerinden biri doğumu daha da zorlaştırmaktan korkarlar.

Anne için durumu zorlaştırma korkusu
Eğer baba adayı gerçekten çok stresli endişeli ise ve heyecanlı bir yapıya sahipse işleri daha da zorlaştırabilir.

Seks hayatına etkisi
Doğum içinde kan ve bir takım sıvıların hoş olmayan görüntülerinin sergilendiği bir olay. Bu durum bazıları için pek iç açıcı olmayabilir. Hatta eşlerin doğumdan sonra cinsel hayatında sorunlar yaşayabilirler. Otoriteler ne diyor.

Son zamanlarda ortaya çıkan özel hastaneler ile devlet hastanelerini ve sağlık dünyasını ikiye bölen bir tartışma bu aslında. Kimisi babalar doğum girsin derken kimi doktorlar ve tıbbi otoriterler ise babaların doğuma girmesini etik bulmuyorlar. Bebek bekleyen aileler de bu yüzden ikilem yaşıyorlar. Anne adayı eşim beni doğumda gördüğünde acaba açıdan tekrar azular mı diye sormadan edemiyor kendine. Bir de madalyonun öbür yüzü var tabii. İşin psikolojik ve bilimsel açıklamasını biraz daha derinlemesine inceleyelim.

Babalar doğuma girmeli mi?
Normal doğum eylemi uzun bir süreç ve bu uzun süreçte gebenin psikolojik desteğe sevgiye şefkate ihtiyacı var. Doktor ve ebe tıbbi bakım ve desteği sağlarken buna ek olarak ruhsal destek de sağlamaktadır. İşte bu noktada aileden birinin özelikle babanın desteğinin daha farklı olduğu düşünülmelidir.

Bu demek değil ki her baba doğuma girebilir. Doğuma girecek kişi eğitimli olmalı en azından doğumla ilgili önceden bilgi sahibi olmalı ve doğumda uyulması gereken ameliyat kurallarını bilmelidir. Tüm prosedür koşullar babanın doğuma girmesi için sağlansa bile tıbbi girişim esnasında baba dışarı çıkarılmalıdır. Sancı süresince aileden birinin desteği gerekli olur ama bunun ötesinde doğum yönetiminde babanın yada aileden başka ferdinin doğumda olmaması daha iyi olur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.