Aşının Önemi Nedir? Aşının yan etkileri nelerdir?

Aşılama sayesinde aşıyla önlenebilen hastalıkların günümüzde sadece yüzde onlara kadarının hastalığa neden olduğunu belirtmek isteriz. Tüm dünyada gerçekleştirilen aşı kampanyaları sayesinde bazı hastalıklar artık dünya üzerinde görülmemektedir. Günümüzde de tüm dünyada yaygın poliomiyelit aşılaması ile çocuk felci hastalığı önlenmektedir. Aşıların koruyuculuğu %100 değildir. Bazı aşıların koruyuculuğun %90 ile %99 kadar olabilmektedir.

Yeni üretilen aşıların ise yan etkilerinin yok denecek kadar az ve önemsiz olduğunu söyleyebiliriz. İnjeksiyonla uygulanan her aşı yapıldığı bölgede şişlik kızarıklık ve ağrı gibi lokal reaksiyonlar adı verilen yan etki geliştirebilirler. Bu reaksiyonlar önemli değildir aşıların sistemik yan etkilerinin daha önemli olduğunu vurgularsak daha sağlıklı bir değerlendirme yapmış oluruz

Aşı yan etki yapmışsa
Bi aşı çocukta aşırı ateş ve havale geçirme gibi bir yan etki yapmış ise o aşı bir daha o çocuğa uygulanmaz. Yine hasta ve ateşli çocuklara aşı uygulanmamalı ve çocuğun iyileşmesi beklenmelidir. Kanser hastası olan ve bağışıklık sistemi iyi çalışmayan veya kortizon gibi ilaçlar kullanan çocukların aşılanması sakıncalıdır.

Soğuk zincir
Aşıların etkili olabilmesi ve bozulmaması için soğuk zincir adı verilen bir yöntem ile aşıların 4 c ila 8 c derece ısıda korunması ve nakledilmesi gerekmektedir.
Herhangi bir nedenle soğuk zincir halkası kırılmış olan aşıların imha edilmesi gerekir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.