Anne Karnında Bebekle İletişim

Anne karnında iletişim
Yapılan araştırmalar bebeklerin anadillerini ana rahminde öğrendiklerini ve şahit oldukları konuşmaları büyüdükten sonra da hatırladıklarını ortaya koymaktadır. Bebekler annelerinin sesini çok çabuk algılarlar. Ardından da babayı algılamayı başlarlar.
İşte bu nedenle bebeğin daha ana rahminde iken bir birey olduğunu kabul etmekte yarar var

Anne karnında müzik
Bebekler ritimleri çok severler. Hamileliğiniz sırasında ve sonrasında bebeğinize şarkı söyleyerek onunla iletişim kurabilir ve onu rahatlatabilirsiniz. Ancak doğru müziği seçmek gerek. Bebeğinize hoşlandığınız halk ezgilerini ve rahatlatıcı klasik müzikleri dinletebilirsiniz.

Bebeğinizle sık sık konuşun
Bebeğiniz doğduktan sonra da onunla sakin ve dinlendirici bir ses tonu ile konuşursanız onun daha rahat ve huzurlu olduğunu göreceksiniz. Zaten anne karnında sesinize alışık olan bebeğiniz yalnız olmadığını anlayacaktır. Bebeğinizle sürekli konuşmanız büyüyen ve gelişen bebeğinize kendisine değer verdiğiniz onunla ilgilendiğiniz ve onu birey olarak gördüğünüzü mesajını verir.

Yaptığınız işleri anlatın
Bebeğinize yaptığınız işleri anlatın. Böylelikle onun daha doğru ve düzgün konuşmasına yardımcı olursunuz. Bebeğinizin beslenme ve bakımı sırasında konuşarak iletişim kurabilirsiniz

Babayı da dahil edin
Sağlıklı bir aile iletişimi için babanın da bu aktivitelerde rol alması gerekir. Anne ve babası tarafından ilgilenilmeyen konuşulmayan anlatmak istedikleri dinlenmeyen bebekler anne ve babalarının kendilerini sevmediği düşüncesine kapılabilirler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.