Yorgunluk Nedenleri Nelerdir

Yorgunluğun en büyük sebeplerinden birisi uykusuzluk güzel ve rahat bir uyku olmamasıdır. Uyku ile alakalı yaşanılan problemlerin en büyüğü yatak odasında uyku için konforlu bir yatak ve ortam olmamasıdır.

Uyku için bir oda nasıl dekore edilir sorusunu soruyorsanız ; önce perdelerin kalın ve koyun renkte olması gerekir. Odanın içerisine ışık girmemeli. Bunun haricinde televizyon ve bilgisayar gibi teknolojik aletler yatak odasının içerisine girmemeli. Odayı sadece uyumak için kullanılan bir oda haline getirmelisiniz.

Radyasyon saçan elektronik aletlerin oluşturmuş olduğu dalgalar uykusuzluğa ve bağ ağrısına neden olur. Dolayısıyla yorgunluğun başlıca nedenlerinden birisidir.

Spor yaparken fazla spor yapmak vücudun fazla yorulmasına neden olur. Bu durum da enerjinin gitmesine, bütün pilin tükenmesine ve insanın kendisini bitkin hissetmesine sebep olur.  Spor yaparken dozunu iyi ayarlamak ve doğru zamanda doğru egzersizleri yapmak gerekir.

Uzmanlar sağlıklı beslenme için günde 5 öğün yemek öneriyor. 3 ana ve 2 ara öğün olmak üzere. Sağlıklı bir birey olmakla beraber, enerji düşüklüğü olmaması ve kendinizi bütün gün süresince bitkin hissetmemeniz için günde 5 öğün yemek yemelisiniz. Özellikle sabah kahvaltısı çok önemli.

Ayrıca bazı rahatsızlıklarda yan etki olarak yorguluğa sebep olabilir. Böbrek rahatsızlığı, insanda kansızlık sorununu oluşturur ve bu yüzden ciddi bir enerji kaybı görülür. Teşhis edilmemiş diyabet de yorgunluk sebepleri arasındadır. İnsanın kendisini yorgun hissetmesinin diğer bir sebbi ise az çalışan tiroidlerdir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.