Vitamin Eksikliğinde Neler Olur

A Vitamini Eksikliği ; A vitamini eksikliği insnada gözyaşı kuruluğuna, gece körlüğüne ve diğer göz sorunları ; akne, kaşıntı, bağışıklık sisteminde zayıflama, cildin kuru olması gibi sorunlara neden olur.

D Vitamini Eksikliği ; D vitamini eksikliği insanda osteoporoz ve kemikleri yumuşatan bir rahatsızlık olan osteomalasıye neden olur. D vitamini eksikliği çocuklarda raşitizm ve büyüm problemleri gibi sorunlara yol açar

E Vitamini Eksikliği ; E vitamini eksikliği sinir sistemi sorunları, sperm üretiminde azalma, kas ağrıması, güçsüzlük gibi genel sorunlara neden olur. Az görülse de düşük kilolu, prematüre bebeklerde ve yağ sindiriminde problem yaşayan insanlarda bazen d vitamini eksililiği görülebilir.

K Vitamini Eksikliği ; K vitamini eksikiliği insanda kanın pıhtılaşmasında yetersizliğe sebep olur.

C Vitamini Eksikliği ; C vitamini eksikliği dişin kaybedilmesine neden olan iskorbüt rahatsızlığı, diş etinde şişme ve yaraların geç iyileşmesine neden olur.

B1 Vitamini Eksikliği ; Beriberi rahatsızlığı, kalpte ve damarda hasarlar oluşması, unutma, uykusuzluk, iştah kaybı, sindirim problemleri gibi sorunlara yol açar.

B2 Vitamini Eksikliği ; B2 Vitamini eksikliği katarakt tarzı göz rahatsızlıklarıyla beraber cildin kuru olması, yağlanma, kızarma, ağızda ve dilde yaralar, boğaz şişmesi gibi sorunlara yol açar.

B12 Vitamini Eksikliği ; B12 vitamini eksikliği kansızlık, bitkinlik, hassas cilt ve sinir problemlerine neden olur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.