Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Yapılır

Doğal yollar ile bebek sahibi olamayan çiftlerde, inferlilitiye sebep olan durumları araştırmak için gereken testler yapıldıktan sonra problemi ortadan kaldırabilecek yöntemler değerlendşirilir ve tüp bebek tedavisine geçilir.

Yardımcı üreme teknikleri yada tüp bebek tedavisi, hamilelik şansını çoğaltmak için yumurta ve spermin büyütülebilmesi, olgunlaştırılabilmesi, elde edilmesi, döllenme, embriyo gelişmesi ve transferine yönelik olarak işlemlerin hepsine verilen isimdir. Sperm hazırlanıp rahimin içerisine enjekte edilmesi işi olan rahim içi inseminasyon bu terimin dışarısında kalır.

Tüp bebek tedavisinde önce kadından yeteri kadar ve kaliteli yumurta elde edebilmektir. Bunu yapabilmek için kadının yaşı, yumurtalık tezeri, kan hormon değeri ve kadının kilosuna uygun olarak seçilmiş protokolle yumurta büyütme tedavisi yapılır.

Seçilecek olan yumurta büyütme tedavisi, kadına ve infertilite sebebine bağlı olarak farklılık gösteren birden fazla nedene bağlı olarak belirlenmektedir. Bu seçim aşamasında, tüp bebek tedavisi yapacak olan merkezin deneyimli ve başarılı olması çok önemlidir.

Tüp bebek tedavisindeki öncelikli amaç kaliteli ve fazla miktarda yumurta elde edebilmektedir. Bunun için yapılan tedaviye kontrollü ovaryan hiperstimulasyon ismi verilir.

Olgu özelliklerine göre değişik şekillerde uygulanabilen koh tedavilerinde öncelikli amaç yumurta büyütücü ilaçları yardımıyla yumurtaları belli miktarda olgunlaştırma aşamasına getirmek ve bu esnada istenilmeyen bir zamanda yumurtaların çatlamasını engelleyebilmekir.

Kadınlar kan hormon düzeyleri ve vajinal ultrasonografiyle izlenip foliküller uygun büyüklüğe ulaştığı zaman insan yumurta çatlatma iğnesi verilir ve ortalama 34 saat sonra yumurta toplama işlemi yapılur. Bu işlem kişinin ağrı hissetmemesi için anesteziyle yapılır ve ortalama 10 ila 15 dakika gibi bir sürede gerçekleşir.

Yumurta toplanması işleminin ardından 2-6 gün içerisinde seçilecek embriyolar rahim ağzı geçilerek içce bir kateter yardımıyla rahim içerisine gönderilir. Embriyo tranferi ağrısız bir uygulamadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.