Sözlük Nedir ?

Bir dilin yada dillerin kelime daarcılığını, yazılma ve söyleme şekilleri ile veren, kelimenin kökünü esas alarak, bunların haricinde başka farklı unsurlar ile kurmuş oldukları sözleri ve anlamlarını, farklı kullanışlarnı göstermekte olan eserlere sözlük adı veriliyor.

Sözlükler kelime anlamını yada değişik dillerde ki anlamlarını açıklarlar. sözlük te bir kelimenin birden çok anlamı olduğu durumlar söz konusu olabilir. Ancak genellikle ana anlamı en başa yazılmaktadır. Sözlüklerin çoğu kelimeyle alakalı okunuşunu, türeyen kelimelerini, tarihini, resmini, kullanım alanını vs. verir. Sözlükler genellikle hitap şeklinde bulunmazlar. Tek dilli yada çok dilli olabilir.

Dünyadaki ilk sözlük iskenderiye müzesi kütüphanesicisi olan bizanslı aristophanes’in yazmış olduğu eser kabul edilmektedir. İslam aleminde ise en önemli sözlük 5. yüzyılda yaşamış olan Farablı İsmail Cevheri’nin sihah isimli arapöa eseridir.

Sözlükler sadece kırtasiyelerde bulunmaz. Teknoloji ile beraber sanal alem de de birçok gelişme yaşandı. Sanal alemde sözlük sitesi bulmak artık çok kolay. 3harf adresi size bu imkanı sağlıyor. Birçok kelime anlamını bu siteden oldukça rahat bir şekilde bulabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.