Pansuman Nasıl Yapılır

Kanamayı durdurmak ve yaralı olan yeri enfeksiyon yada mikroplardan koruyabilmek için cilt üstünden farklı malzemeler ile yapılan müdahaledir. Pansuman esnasında değişik şekillerde bandaj kullanılabilir. Yada değişik tekniklerle sarma işlemi yapılabilir.

Pansumanın başarılı olması için hijyen kurallarına kesinlikle uymak gerekir. Böylece bulaşmaların önüne geçilir. Sağlık ekibi olay yerine gelene kadar hasta geçici bir koruma altına alınır.

Pansuman yaparken kesinlikle eldiven takmalısınız. Bu eldivenler işinizi çabuk yapmanızı sağlar. Hem de steril şartları kolayca oluşturur.

Pansumanda yara tamamen kapatılmalıdır. Hava bakterilerin gelmesine sebpe olan etkenlerden birisidir. Yaranın hava ile temas edebilecek her yeri bandaj ile kaplanmalıdır. Doğru büyüklükte seçilecek sargı ile bu kolay bir şekilde yapılabilir.

Yaraya kesinlikle dokunmayın. Eldiven yoksa pansumana başlamadan ellerinizi yıkamanız gerekir. Yaraya ne olursa olsun dokunmamak gerekir.

Pansumanı kaydırmamalısınız. Pansuman eğer kayarsa yerinden oynarsa eski yerine getirmek yerine yeni bir pansuman ve sargı yapın. Yaradan kan geliyorsa eski pansumanı kaldırmayın.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.